رژیم های کاهش وزن علمی و تقلبی را بشناسید

روزانه هزاران مطلب در رابطه با رژیم های مختلف غذایی چاقی و لاغری در سایت ها و فضای مجازی منتشر می شود، این رژیم ها با عناوین مختلف و با وعده افزایش وزن و یا کاهش وزن سریع معرفی می شود و شما را به استفاده از آنها ترغیب می کنند. اما برای اینکه بدانید چگونه می توانید به تقلبی یا صحیح بودن این رژیم های غذایی پی ببرید با ما همراه باشید.

روشهای کاهش وزن غیر علمی

 

امروزه به دلیل شیوه زندگی افراد، چاقی بویژه در بین خانم ها شیوع زیادی پیدا کرده است و برای کاهش عوارض آن باید جامعه را در مورد اصلاح شیوه زندگی و تغذیه سالم آگاه‌ کرد.

برای این منظور رژیم های مختلفی این روزها مورد استفاده قرار می گیرند. اما تشخیص صحیح و علمی بودن رژیم‌های چاقی و لاغری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

سایت‌های اینترنتی که مردم در جهت رفع مشکلات تغذیه‌ ای و گرفتن رژیم های غذایی به آنها مراجعه می کنند، معمولا پایه علمی ندارند و در این سایت‌ها به جای افراد مجرب، عموما از اطلاعات بازاریاب های کالاهای تجارتی استفاده می‌شود.

افزایش وزن و چاقی معمولا منجر به بروز بیماری هایی از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها، تنگی نفس، مشکلات باروری و زایمان، افزایش چربی‌های خون و افزایش فشار خون و کاهش طول عمر خواهد شد. باید در نظر داشته باشید که از روش های صحیح و علمی برای کاهش وزن استفاده نمایید تا این عوارض تشدید نگردد.

 

کمربند و شکم بند لاغری

 

باور غلطی درباره کمربندها و شکم‌بند‌های لاغری وجود دارد.  افراد باید بدانند این کمربند‌ها با ایجاد لرزش و حرارت بیشتر آب میان بافتی را کاهش می‌دهند و تاثیری در کاهش چربی شکمی ندارند و همچنین مجوز FDA را نیز ‌ندارند.

این موضوع را در نظر داشته باشید که از امواج مغناطیسی نمی توان به عنوان روش لاغری استفاده کرد‌، زیرا برای ضربان قلب و مغز ممکن است مضر باشد و ایجاد تهوع‌، سردرد ‌و سرگیجه می نماید‌ و روشی دائمی نمی باشند. گوشواره‌های مغناطیسی نیز تاثیری در کاهش چربی ندارد.

رژیم های غیراصولی و تقلبی

رژیم اینترنتی

 

با جستجو در اینترنت، مطالب بسیار زیادی از آدرس های مختلف به زبان فارسی باز می شود و با انبوهی از اطلاعات بدون مرجع روبرو می شویم.

یکی از علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم‌های چاقی و لاغری که در شبکه‌های مجازی و اینترنت وجود دارد، حاشیه‌های تبلیغاتی جهت معرفی محصولات تجاری مختلف است. نویسنده مطلب و رژیم باید مشخصات و تخصص و رشته‌ خود را ثبت کند و مشخص شود که از کدام ارگان و انجمن‌ علمی صادر شده است که معمولا وجود ندارد.

باید بدانید که هیچ یک از متخصصان تغذیه اقدام به ارائه‌ رژیم غذایی اینترنتی نمی‌کنند، بنابراین رژیم‌های موجود در سایت های مختلف و شبکه های مجازی تنها با هدف تبلیغات و بازار‌یابی کالا صورت می گیرد.

 

باورهای نادرست لاغری

 

نباید به منظور بازاریابی واژه‌ لاغری و یا رژیمی بودن را به هر ماده‌ی غذایی یا وسیله ای نسبت داد. مثلا روغن کانولا یک روغن رژیمی و یا سرکه‌ لاغری و … باید دانست هیچ ماده‌ی غذایی باعث لاغری نمی‌شود‌. ‌

در‌باره نوشابه‌های رژیمی نیز باید بدانید که چاق‌کننده هستند و علاوه بر آن برای مادران باردار توصیه نمی شوند و از آنجایی که افراد احساس می‌کنند که این نوشابه ها چاق‌کننده نیستند‌، به مقدار زیاد آنها را مصرف می کند و این امر باعث پرخوری در آنها می شود.

واژه رژیمی به معنای کم کالری نیست و نمی توان زیاد از آنها استفاده کرد. تبلیغات در گذشته در مورد آب درمانی زیاد بوده که علمی نیست‌. زیرا چنین رژیمی سبب رقیق شدن شیره گوارشی‌، ورم و سوء تغذیه افراد می‌شود‌. مصرف آب کرفس‌، شوید‌، جعفری نیز تاثیری در کاهش وزن ندارند‌.

 

باورهای غلط در مورد رژیم لاغری

حذف وعده‌ های غذایی

 

حذف وعده‌های غذایی نه تنها‌ سبب لاغری نمی‌شود، بلکه نتیجه آن معکوس می باشد و چاقی را به دنبال دارد. نخوردن صبحانه نیز باعث افزایش چاقی می‌شود‌. چون بدن دائم ولع دارد تا این گرسنگی را جبران کند.

باید بدانید که حذف نان و برنج نه تنها باعث کاهش وزن در مدت کوتاه نمی شود، بلکه به طور کامل اشتباه است، زیرا سلول‌های عصبی نیاز به کربوهیدرات دارند و 60% انرژی باید با مصرف آنها تامین شود‌.

 

راه های تشخیص رژیم های غذایی غیر علمی

 

_  یکی از روش های تشخیص درستی و نادرستی رژیم های غذایی در شبکه های مجازی و اینترنتی، وجود حاشیه های تبلیغاتی، جهت معرفی محصولات تجاری مختلف می باشد که نام و تخصص نویسنده مطلب هم معلوم نیست.

_ ارائه رژیم های غذایی از قبل آماده شده به مراجعین نیز نشان دهنده غیر اصولی بودن آنها می باشد، به عنوان مثال برخی از پزشکان متخصص، پزشکان عمومی، کارشناسان فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی و حتی مراکز زیبایی پوست و آرایشگاهها از این روش استفاده می نمایند. این رژیم ها عموما از اینترنت گرفته می شوند و پایه علمی ندارند.

_  ارائه رژیم غذایی یکسان برای همه مراجعین، بدلیل عدم توانایی در نوشتن رژیم که از نظر قانونی و علمی صحیح نمی باشد.. در حالی که باید با توجه به شرایط هر فرد رژیم خاصی نوشته شود.

_  مشاوره تغذیه و رژیم درمانی باید بصورت حضوری و  انفرادی انجام شود .

_  در رژیم های غیر علمی، بدلیل عدم آشنایی آنان با علم و رشته تغذیه، تجویز داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی فراوان در دراز مدت معمولا صورت می گیرد.

 

انتخاب بهترین روش لاغری

 رژیم غذایی سالم و علمی :

 

_  تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در بر می گیرد .

_  رژیم غذائی براساس سن ، جنس، میزان فعالیت بدنی، شرایط فیزیولوژیک و عادات غذایی فرد تهیه می شود.

_  فرد در طول روز احساس گرسنگی نمی کند.

_ شامل مواد غذایی در دسترس باشد.

_ نباید دچار عوارضی چون ریزش مو، افسردگی، ضعف و چروک پوست شود.

_  تمام وعده های غذایی اصلی و میان وعده ها را شامل شود.

نظرات بسته شده است.