مصرف چای برگ تمشک در دوران بارداری

برگ های تمشک به دلیل داشتن خواص آنتی باکتریالی، ضد التهابی، آرام بخش و ادرار آور بودن دارای مزایای متعددی می باشند که مصرف آن در دوران بارداری برای مادران باردار توصیه شده است. این موارد عبارتند از :

نوشیدن چای تمشک

 آمادگی بدن برای زایمان

برگ تمشک به استراحت ماهیچه های رحمی کمک می کند و  زایمان را آسان می کند. برگ تمشک شامل یک ماده شبه قلیایی به نام فراگارین است که باعث سفت شدن ماهیچه های لگن و رحم می شود و زایمان را آسان می کند.

 مدت زمان زایمان را کوتاه تر می کند

این ماده، مدت زمان زایمان را بدون اثر روی مادر یا فرزند کم می کند. مطالعات نشان داده است که مادران باردار که در دوره بارداری خود از این چای استفاده می کنند، در مقایسه با دیگران زمان زایمان کوتاه تری را تجربه کرده اند. همچنین این چای شانس داشتن یک نوزاد زودرس یا عقب افتاده را نیز کاهش می دهد. باعث مداخله پزشکی کمتری در زمان تولد نوزاد می شود. مصرف منظم چای برگ تمشک باعث آسانتر شدن روند زایمان و با پیچیدگی های کمتر می شود. طبق مطالعات انجام شده، مادران باردار که برگ تمشک را در بارداری مصرف کرده اند، احتمال ابتلا به سزارین، پارگی غشای مصنوعی و یا زایمان فورسپس را کاهش داده اند.

 غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها

برگ های تمشک غنی از ویتامین A، B، C، E، مواد معدنی، کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، منگنز و فسفر و همچنین  آنتی اکسیدان هایی مثل الاژیک اسید، تانینز و فلاوونوید ها می باشند. 

 این برگ به عنوان یک گیاه مخصوص زنان شناخته شده است و علاوه براین دارای مزایای زیادی می باشد که  عبارتند از:

کاهش ناراحتی های  صبحگاهی

تقویت کننده سیستم ایمنی

تقویت کیسه آمنیوتیک

افزایش شیر مادر پس از زایمان

کاهش خونریزی پس از زایمان

 

چای برگ تمشک

 زمان مصرف چای برگ تمشک

 اغلب پزشکان توصیه می کنند که چای برگ تمشک را از سه ماهه دوم برای کمک به تحریک زایمان استفاده کنند. برخی از مادران باردار ترجیح می دهند از سه ماهه سوم به بعد آن را استفاده نمایند.

شما هم چنین ممکن است آن را زودتر مصرف کنید چون به کاهش بیماری و تهوع صبحگاهی کمک می کند. با این حال، توصیه می شود قبل از اضافه کردن آن به رژیم غذایی  با پزشک خود مشورت کنید. 

مقدار مصرف چای برگ تمشک

نوشیدن یک فنجان چای برگ تمشک در طول سه ماهه دوم برای مادران باردار می تواند مقدار مناسبی برای مصرف آن باشد. اگر دچار گرفتگی عضلات رحمی و یا مشکل دیگری در نتیجه مصرف آن نشدید، به تدریج مصرف را به دو و سه فنجان به هنگام وارد شدن به سه ماهه سوم افزایش دهید. اگر انقباضات ناگهانی و یا هرگونه ناراحتی های دیگری را مشاهده کردید باید مصرف  چای را قطع نموده و دوباره آن را قبل از موعد مقرر مصرف کنید.

عوارض مصرف زیاد چای برگ تمشک

 

 با وجود مزایای چای برگ تمشک، در صورتی که به مقدار زیاد مصرف شود، ممکن است دارای عوارضی باشد که شامل:

۱- حالت تهوع

۲- اسهال

۳- انقباضات رحمی پراکنده

۴- افزایش دفع ادرار

۵- کاهش واکنش به انسولین

در صورت بروز هر کدام از این علائم، مصرف چای را متوقف کنید، اگر چه این علائم در اغلب موارد خطرناک نیستند. با این حال، چای نباید در این شرایط مصرف شود.

چه کسانی نباید چای برگ تمشک را  مصرف کنند؟

اگر دارای شرایط زیر هستید از این چای گیاهی استفاده نکنید:

 ۱- فشار خون بالایی دارید.

۲- داروهای ضد افسردگی یا متفورمین مصرف می کنید.

۳- اگر با عمل سزارین، زایمان می کنید.

۴- اگر نوزاد شما دو یا چند قلو می باشد.

با وجود مزایای چای برگ تمشک، زنان باردار باید قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند و از واکنش های احتمالی بدن خود نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشند.

نظرات بسته شده است.