آلو خشک در دوران بارداری بخوریم یا نه؟

خوردن آلو خشک در دوران بارداری به طور معمول خطری برای مادران باردار و جنین نخواهد داشت. اما اینکه آیا شما می توانید آلو خشک را در دوران بارداری بخورید یا خیر، به سلامت کلی شما بستگی دارد. پزشک شما بهترین راهنمای شما در این زمینه خواهد بود.

 فواید مصرف آلو خشک در دوران بارداری

 

1_ جلوگیری از یبوست

از آنجایی که آلو دارای فیبر غذایی می باشد، بنابراین می‌تواند اثر ملین داشته باشد. این ویژگی می‌تواند در بازسازی عملکرد طبیعی روده تاثیر بسزایی داشته باشد و در عین حال از بروز یبوست که در دوران بارداری شیوع زیادی دارد، جلوگیری کند.

 

2_ جلوگیری از کم خونی

آهن یکی از مواد مغذی ضروری برای رشد مناسب جنین می باشد. اما تنها وعده های غذایی، مقدار  آهن مورد نیاز بدن را تامین نمی کند. از آنجایی که آلو خشک منبع غنی از آهن برای مادران باردار است، خوردن آلو خشک به شما در ساخت هموگلوبین و جلوگیری از کم خونی در دوران بارداری کمک می کند. علاوه براین موجب افزایش سطح انرژی شما می گردد و اعصاب شما را تسکین خواهد داد.

 

3_  کنترل فشار خون

آلو خشک حاوی پتاسیم است که به کاهش فشار خون در مادران باردار کمک می کند. هم چنین باعث جلوگیری از  افسردگی می گردد و اضطراب را کنترل می نماید.

مقدار مجار آلو خشک در بارداری

4_ جلوگیری از درد مفاصل:

خوردن آلو خشک در دوران بارداری باعث پیشگیری یا کاهش درد و گرفتگی مفاصل و عضلات می گردد. همچنین موجب جلوگیری از هر گونه التهابات در بارداری خواهد شد.

 

5_ جلوگیری از تهوع:

خوردن آلو خشک می تواند یک روش طبیعی و سالم برای جلوگیری از حالت تهوع باشد. اما باید بدانید که استفاده زیاد ار آن ممکن است موجب عوارض جانبی از جمله نفخ و یا حتی اسهال شود. دقت کنید که حتما در مورد مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید.

 

6_ کمک به کنترل وزن:

کربوهیدرات های موجود در آلو خشک، قند میوه هستند که غلظت نسبتاً کمی دارند. این امر باعث می شود که آن ها جایگزین مناسبی برای غذاهای کم کالری باشند، همچنین به دلیل وجود فیبر در آن شما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد، به خصوص اگر می خواهید وزن خود را در بارداری کنترل نمایید و با افزایش وزن زیادی مواجه نشوید می توانید آن را در رژیم بارداری خود بگنجانید.

 

۷_ جلوگیری از بیماری های قلبی:

آلو خشک حاوی چربی کمی می باشد. این چربی ها  غیر اشباع می باشند و احتمال بیماری های قلبی را افزایش نمی دهند.

 

۸_ جلوگیری از زایمان زودرس:

وجود منیزیم در آلو خشک می تواند خطرات ناشی از انقباضات اولیه رحم و ایجاد زایمان زودرس را در مادران باردار کاهش می دهد.

 

9_ کمک به رشد جنین

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این میوه به رشد و نمو مطلوب جنین کمک می‌کند. بنابراین، می‌تواند به شما اطمینان دهد که هم یک بارداری سالم را سپری کنید و هم سبب می‌شود که رشد جنین مطلوب باشد.

 

 

فواید آلو خشک در بارداری

مقدار مجاز مصرف آلو خشک  در دوران بارداری

میزان مصرف مجاز روزانه آن در رژیم بارداری زنان باردار به عواملی مانند جنسیت، وضعیت سلامت، سن، و غیره بستگی دارد. با این وجود، میانگین مصرف آن برای یک فرد سالم در هر روز حدود 100 گرم است. اما با توجه به خاطر اثرات جانبی  آن ها که در زیر توصیف می شوند، به مقدار نامحدود مصرف نمی شوند.

عوارض جانبی آلو در دوران بارداری :

 

قبل از خوردن آلو خشک در دوران بارداری موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. آلو کم کالری است:

با توجه به این که کم کالری بودن آلو به کاهش وزن و کنترل دیابت کمک می کند. اما، دریافت کالری برای افزایش سوخت و ساز شما ضروری است و وقتی شما باردار هستید، به کالری بیشتری نیاز دارید. لطفاً اطمینان حاصل کنید که در طول سه ماهه اول  1800 کیلو کالری، و در سه ماهه دوم 2200 کیلو کالری و در سه ماهه سوم 2400 کیلوکالری را به صورت روزانه دریافت می کنید.

 

2. آلو مشکلات کلیوی را افزیش می دهد

آن دسته از مادران باردار که هیچ مشکل کلیوی ندارند می توانند آلو را با خیال راحت مصرف کنند. با این حال، اگر شما مستعد بیماری هایی مثل سنگ کلیه باشید، باید از مصرف آن اجتناب کنید. این به این دلیل است که آلو حاوی اکسالات می بلشد که می توانند با کلسیم در کلیه ها ترکیب شوند و سنگ تشکیل دهند.

 

خواص آلو

نکات مهم در زمان مصرف آلو

_   در مصرف آن زیادی روی نکنید. زیرا  ممکن است منجر به بروز دیابت بارداری شود.

– مصرف مقدار فراوانی از فیبر می‌تواند به اسهال منجر شود، بنابراین آن  را در حد اعتدال مصرف کنید.

– در صورتی که علائم آلرژی مانند خارش، قرمزی پوست یا تورم در برخی قسمت‌ّهای بدن را تجربه کردید، از خوردن آلو خشک پرهیز کنید.

– در صورتی که حالت تهوع یا سرگیجه داشتید، آن را مصرف نکنید.

 

انتخاب آلوی مناسب و نگهداری آن:

بهتر است آلویی را انتخاب کنید که دارای رنگ های روشن، تازه و سایزی متوسط  و آبدار هستند. لطفاً از آلو، آسیب دیده، کبود یا نارس دوری کنید. شما می توانید آلو رسیده را در یک کیسه پلاستیکی داخل یخچال نگهداری کنید تا عمرش را بیشتر کنید.

نظرات بسته شده است.