کافئین و تقویت حافظه بلند مدت

مطالعات بیشماری در زمینه فواید کافئین بر سلامتی انجام شده است. در حال حاضر نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف کافئین بعد از یک جلسه یادگیری به بهبود حافظه بلند مدت کمک می کند.
در این مطالعه به سرپرستی Daniel Borota از دانشگاه جان هاپکینز 160 نفر شرکت کننده 18 تا 30 ساله مورد بررسی قرار گرفتند. در روز اول این مطالعه   به شرکت کننده ها تصاویری از اشیاء مختلف نمایش داده شد و از آنها خواسته شد تا هر تصویر را بعنوان وسیله خانگی یا وسیله خارجی شناسایی کنند.
شرکت کننده ها بالافاصله بعد از نمایش تصاویر به طور تصادفی در دو گروه دریافت کننده mg 200 کافئین به شکل یک قرص و یا پلاسیبو قرار گرفتند. در روز بعد  مجددا همان تصاویر بعلاوه یکسری تصاویر جدید برای شرکت کننده ها نمایش داده شد و از آنها خواسته شد  تصاویر جدید را شناسایی کنند.
نتایج این مطالعه نشان داد شرکت کننده هایی که از کافئین استفاده کرده بودند در شناسایی تصاویر جدید موفق تر عمل کردند. این پژوهشگران مطالعه خود را با دوز mg 100 و mg 300 تکرار کردند و یافتند افراد در استفاده از حافظه بعد از دوز mg 200 بهترین عملکرد را دارند و مصرف کافئین کمتر یا بیشتر از این مقدار چنین تاثیری بر حافظه نخواهد داشت.
هم چنین این پژوهشگران یافتند مصرف کافئین یک ساعت قبل از تست شناسایی تصاویر تاثیری بر حافظه نخواهد داشت. طبق نظر این پژوهشگران مکانیزم های مختلفی برای این عملکرد کافئین وجود دارند. بعنوان مثال، کافئین با بلوکه کردن مولکولی به نام آدنوزین از توقف عملکرد نوراپی نفرین-هورمونی که دارای اثرات مثبت بر حافظه است- جلوگیری می کند.
 
 
Source: Daniel Borota, et al “Post-study caffeine administration enhances memory consolidation in humans” published in Nature Neuroscience, 12 January 2014.
 

نظرات بسته شده است.