پیشگیری از سرطان پستان با مصرف ماهی

 

به گفته محققان، با مصرف ماهی که سرشار از اسید های چربی غیر اشباع است می توان دستگاه ایمنی را تقویت کرد، فعالیت عروق را افزایش داد و پیام های شیمیایی مغز را بهتر ارسال کرد. محققان دریافتند که خوردن منظم ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین می‌تواند به کاهش خطر سرطان پستان کمک کند.
این تحقیقات نشان داد که این نوع ماهی ‌ها حاوی یک نوع اسید چرب هستند که به N-3 اسیدهای چرب چند غیراشباع (PUFA) شناخته شده‌اند. محققان معتقد هستند افزایش مصرف PUFA N-3 دارای یک اثر محافظتی برای سرطان پستان است. گزارش جدید از این تحقیقات در مجله «بی‌ام‌جی» (BMJ) منتشر شده است.
این تیم تحقیقاتی 21 تحقیق مختلف را در خصوص مصرف ماهی ‌ها و PUFA N-3 بررسی کردند.در این مطالعه که طی  4 تا 20 سال انجام گرفته است  بیش از 800 هزار زن در آمریکا‌، اروپا و آسیا مورد مطالعه قرار گرفتند که از بین آنها 200 هزار مورد سرطان پستان شناخته شده است. 
ماهی ‌هایی که انواع مختلفی از PUFA ها (اسیدهای چرب) را شامل می‌شوند در پیام ‌های شیمیایی مغز و تنظیم هر دو فعالیت رگ ‌های خونی و سیستم ایمنی بدن دخالت دارند و همچنین با خواص سلامت دیگری نیز مانند کاهش خطر مشکلات قلبی مرتبط هستند.
در این تجزیه و تحلیل ‌ها محققان دریافتند که مصرف انواع بسیاری از PUFA ها -که خود ماهی نیستند- با خطرات کمتر این بیماری ارتباط داشته است. زنان با مصرف بالای PUFA ها یک کاهش 14 درصدی در خطر ابتلا به سرطان پستان را داشتند. این تحقیقات همچنین نشان داد که به ازای هر 0.1 گرم در هر روز افزایش در مصرف اسیدهای چرب، 5 درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان وجود دارد.
نکته عملی: متخصصان تغذیه به هر فرد در هر هفته یک تا دو وعده خوردن ماهی چرب را توصیه می کنند البته نمی‌توان با اطمینان کامل ارتباط بین PUFA ها و کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان را توضیح داد ولی با این حال محققان بر این باورند که اسیدهای چرب ممکن است به تنظیم فعالیت مولکولهای درگیر در رشد سلولی و در گسترش سلولهای سرطانی کمک کنند.
کلمات کلیدی: سرطان پستان-امگا3- ماهی
منبع:
BMJ 27 June 2013
 

نظرات بسته شده است.