نقش ویتامین 3B در کاهش کلسترول

مقادیر کافی ویتامین 3B یا نیاسین در بدن، برای سلامت عمومی بسیار حائز اهمیت است. به عنوان یک راهبرد درمانی، ویتامین 3B می تواند موجب بهبود مقادیرکلسترول و کاهش خطر بیماری های قلب و عروقی شود. با وجود این، لازم بذکر است که مصرف مقادیر زیاد ویتامین 3B می تواند عوارض جانبی شامل آسیب کبدی، مشکلات گوارشی و یا عدم تحمل به گلوکز را در پی داشته باشد. بنابراین، از خود درمانی بپرهیزید و سعی کنید پیش از هر گونه اقدامی با پزشک متخصص مشورت کنید، تا بر اساس مقدار تأیید شده تجویز شود.
ویتامین 3B فواید دیگری نیز دارد، مدارک نشان می دهند که این ویتامین می تواند به کاهش آترواسکلروز یا سختی عروق کمک کند. این ویتامین می تواند از بروز حمله قلبی دوم در افرادی که یکبار دچار حمله قلبی شده اند، نیز پیشگیری کند. نیاسین، یک درمان مورد تأیید FDA و رایج برای بیماری پلاگر (یک بیماری ناشی از کمبود ویتامین 3B است. علاوه بر این، مدارک نشان می دهند که این ویتامین در درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی نیز مؤثر است. ویتامین 3B می تواند از بروز بیماری هایی همچون آلزایمر، کاتاراکت، استئوآرتریت و دیابت نوع 1 پیشگیری کند.

میزان مورد نیاز ویتامین 3B
از آنجایی که نیاسین به روش های گوناگون در بدن به کار می رود،لازم است تا با پزشک خود در مورد بهترین میزان دریافتی آن مشورت کنید. هر فردی برای عملکرد طبیعی بدن به مقدار معینی از نیاسین نیاز دارد. این مقدار دریافت مرجع رژیمی (DRI) نام دارد، واژه ای جدیدی که جایگزین نام آشنای RDA ( دریافت روزانه مرجع) شده است.      DRIs نیاسین بر اساس سن و سایر عوامل متفاوت است.
•    کودکان: بین 2 تا 16 میلی گرم در روز ( به سن آن ها بستگی دارد)
•    مردان : 16 میلی گرم در روز
•    زنان: 14 میلی گرم در روز
•    زنان باردار: 18 میلی گرم در روز
•    زنان شیرده: 17 میلی گرم در روز
(حداکثر میزان توصیه شده برای بزرگسالان در همه سنین: 35 میلی گرم در روز)
با وجود این، مقدار  مورد نیاز آن در نهایت به علت دریافت بستگی دارد. برای مثال، مقادیر بیشتر 2 تا 3 گرم یا زیادتر نیاسین برای درمان کلسترول بالا به کار می رود. به دلیل این که نیاسین می تواند موجب ناراحتی معده شود، باید با غذا خورده شود. به منظور کاهش سرخی پوست و گُر گرفتگی، معمولاً توصیه می شود که در چند هفته اول همراه با آن آسپرین، یک داروی ضد درد غیر استروئیدی یا یک آنتی هیستامین مصرف شود تا تحمل به نیاسین افزایش یابد.  

آیا می توان نیاسین را به طورطبیعی از غذاها دریافت کرد؟
نیاسین در بسیاری از غذاها از قبیل سبزیجات برگ سبز، گوشت، ماکیان، ماهی و تخم مرغ یافت می شود. بسیاری از فرآورده ها نیز در هنگام تولید با نیاسین غنی سازی می شوند.

خطرات حاصل از دریافت زیاد نیاسین

•    عوارض جانبی: نیاسین می تواند موجب سرخی و بر افروختگی صورت و گردن به ویژه در اولین دریافت شود. معمولاً پزشکان برای غلبه بر این شرایط مقدار دریافتی آن را به تدریج و آهسته افزایش می دهند. نیاسین می تواند موجب ناراحتی معده و اسهال نیز گردد، با وجود این تمامی این عوارض جانبی با گذشت زمان کم رنگ می شود.
•    خطرات:  دریافت نیاسین خطراتی را نیز در بر دارد. مقادیر زیاد آن می تواند موجب آسیب کبدی، زخم معده، تغییرات سطح گلوکز خون، آسیب عضلانی، کاهش فشار خون، نامنظمی ضربان قلبی و سایر مشکلات بافتی شود. افرادی که مبتلا به هر نوع بیماری کبدی و یا کلیوی، دیابت، فشار خون بالا یا بیماری های قلبی و عروقی هستند، بهتر است با پزشک خود در خورد دریافت این ویتامین مشورت کنند. به منظور کاهش میزان کلسترول، از خود درمانی بپرهیزید و حتماً با پزشک مشورت کنید.
•    تداخلات: در صورت دریافت سایر مکمل ها یا هر گونه درمان دیگر، برای شروع دریافت مکمل نیاسین حتماً با پزشک مشورت کنید.  این ویتامین می تواند با داروهای دیابت، کاهش غلظت خون، فشار خون، تیروئید و آنتی بیوتیک ها و هم چنین مکمل های گیاهی از قبیل  ginkgo biloba   و برخی از آنتی اکسیدان ها تداخل پیدا کند. نیاسین به همراه استاتین ها برای درمان کلسترول بالا توصیه می شود. این ترکیب می تواند بروز عوارض جانبی را بیشتر کند.
 دریافت نیاسین در مقدار کم DRI برای هر فردی بی خطر است. با وجود این، مقادیر بالاترآن برای درمان ها به کار می رود. کودکان، زنان باردار و شیرده نباید بیشتر از مقدار توصیه شده DRI دریافت کنند، مگر این که طبق توصیه پزشک باشد.  
 

نظرات بسته شده است.