رژیم یویو

افرادی که با کاهش دریافت انرژی و غذا، وزن خود را کاهش داده و بعد از مدتی رژیم غذایی را رها می کنند، نه تنها لاغر نمی شوند بلکه نسبت به قبل از رژیم، چاق تر هم می شوند. این نوع رژیم گرفتن را رژیم یویو می نامند. رژیم غذیی یویو رژیمی است که فرد مدتی رژیم می گیرد، سپس آن را رها کرده و مجدداً رژیم می گیرد و این روند همچنان ادامه می یابد.

طبق تحقیقات بدست آمده، کسانی که همیشه در حال رژیم هستند (یعنی رژیم یویو) بیشتر از بقیه، درمعرض ابتلا به حملات قلبی، فشار خون بالا و دیابت قرار می گیرند.

 

رژیم غذایی یویو چیست؟

 

یک نوع از رژیم یویو، زمانی اتفاق می افتد که در گذشته به کمک رژیم غذایی سالم و صحیح و همچنین انجام فعالیت بدنی، وزن کم کرده اید، اما پس از مدتی رژیم را رها کرده اید و دوباره وزن کم شده برمی گردد و این چرخه برای بعضی از افراد همچنان ادامه دارد.

در چنین شرایطی، چرخه یویو هیچ مشکلی برایتان به وجود نمی آورد. فشار کمتری روی قلب و شریان هایتان است، خطر مبتلا شدن به بیماری ها کمتر می شود و همچنین طول عمرتان افزایش می یابد.

در دومین نوع رژیم غذایی یویو، فرد ممکن است برای دستیابی به کاهش وزن سریع، رژیمی سفت و سخت در پیش بگیرد. پس یک برنامه غذایی 1000 کالری یا یکی از انواع رژیم های عجیب و غریب را شروع می کند.

ولی باید بدانید که این وضعیت هرگز پایدار نخواهد بود و دوباره به زندگی عادی برمی گردید  و هرآنچه کم کردید دوباره بازمی گردد.

رژیم غذایی یویو

عوارض رژیم یویو

 

1_ افزایش وزن و تغییرات مداوم در سایز بدن

2_ بیماری کبد چرب

3_ بیماری دیابت

4_ از دست دادن عضلات و شکستگی

5_ کاهش سرعت متابولیسم

6_ خطر سکته مغزی و بیماری‌ های قلبی

7_ فشار خون بالا

8_ اختلالات روانی

9_ ریزش مو

10_ استرس و اضطراب

11_ اختلال گوارشی

12_  ضعف سیستم ایمنی

13_ مشکلات کیسه صفرا

14_  گسترش سرطان رحم، سینه و پروستات

15_ افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان و علائم آرتروز

عوارض رژیم یویو

اولین عارضه «یویو» چیست؟

 

زمانی که یک فرد بر اثر رژیم سخت و طاقت‌ فرسا، در مدتی کوتاه چندین کیلو از وزن خود را کم می‌کند و کاهش وزن در مدت کوتاه را تجربه می کند، در حقیقت عضله می‌سوزاند. همین فرد وقتی وارد چرخه یویو می‌شود، دوباره دچار اضافه وزن می‌شود اما این بار اضافه وزن او از جنس چربی خواهد بود. این بدترین اتفاقی است که می‌تواند رخ دهد .

 

بعد از رژیم غذایی یویو چه اتفاقی در بدن می افتد؟

 

لاغر شدن بعد از یویو به‌ مراتب سخت‌ تر است و فردی که رژیم گرفته و بعد آن را رها می‌کند و در چرخه یویو می‌افتد، هر بار زمان بیشتری برای لاغری نیاز خواهد داشت و هر بار میزان کاهش وزن او کمتر خواهد بود. به این ترتیب بدن او دچار مقاومت در برابر کاهش وزن خواهد شد.

دلیل اصلی این است که وقتی بدن کالری دریافت نکند، سعی می‌کند متابولیسم را پایین آورده و صرفه‌ جویی کند. آن وقت فرد رژیم را رها می‌کند و  از آنجایی که سوخت و ساز بدن کاهش یافته، زمانی که با حجم غذا رو به رو می‌شود، اضافه وزن بیشتر خواهد شد.

 

چه کسانی بیشتر درمعرض خطر هستند؟

 

افرادی که بیمار هستند و مجبورند رژیم بگیرند، بیش از دیگران در معرض خطرات حاصل از فرآیند «یویو» خواهند بود. بیماران دیابتی، بیماران قلبی _ عروقی و بیماران کلیوی، بر اثر درگیر شدن در چرخه یویو، بیماری آنها دوباره شعله‌ور شده و بر مشکلات‌شان افزوده خواهد شد.

رژیم یویو و کاهش وزن

چگونه از رژیم یو یو جلوگیری کنیم؟

 

_ بهترین راه برای جلوگیری از رژیم یویو، نظارت و کنترل وعده‌های غذایی، فعالیت بدنی بیشتر و خوردن انواع پروتئین‌های مناسب است.

_ اگر روندی نسبتا آرام دارید، آن را تغییر ندهید و 4 تا 5 بار در هفته ورزش کنید، این امر به تعادل تغذیه‌ای و تغییرات فیزیکی کمک خواهد کرد.

_ اگر هدف نهایی شما از دست دادن 50 کیلو از وزن‌تان است، بهتر است ابتدا کمی واقع بین‌ باشید. هنگامی که شما 5 کیلو از وزن‌تان را از دست می‌دهید، انگیزه کافی برای از دست دادن 45 کیلو دیگر را نیز خواهید داشت.

_ همچنین در نظر داشته باشید که افزایش وزن شما به مرور ایجاد شده و برای کاهش آن به زمان نیاز دارید و  برای رسیدن به لاغری سریع هرگز به دنبال رژیم های سخت و بی اساس نروید.

_  کاهش مصرف روزانه و به اشتراک گذاشتن وعده‌های غذایی خود، راه دیگری برای کاهش خطر ابتلا به رژیم غذایی یویو است.

_ با افزودن ماست و دارچین به رژیم غذایی خود، می‌توانید از ابتلا به رژیم یو یو جلوگیری نمایید.

نظرات بسته شده است.