شب یلدا و تغذیه افراد مبتلا به دیابت

یکی از جشن های بزرگ ایرانیان، جشن شب یلدا یا شب چله می باشد. معمولا همه برای این شب تدارکاتی می بینند و سفره هایی پهن می کنند که مملو از میوه ها و شیرینی ها و مواد قندی می باشد. به همین دلیل بیماران دیابتی در شب یلدا باید کاملا مراقب تغذیه و سلامتی خود باشند، زیرا در غیر اینصورت عواقب خطرناکی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم نکاتی را پیرامون تغذیه افراد مبتلا به دیابت در شب یلدا برای شما شرح دهیم.

 

شب یلدا برای افراد دیابتی

 

خوردن زیاد غذاها و تنقلات مخصوص شب یلدا و نیز مصرف بی رویه میوه جات به ویژه موز، هندوانه و انگور برای افراد مبتلا به دیابت مضر بوده و به احتمال زیاد آنها را روانه بیمارستان خواهد کرد. بهتر است بیماران دیابتی از میوه هایی مثل گریپ فروت، سیب، برگه زردآلو، آلو خشک به جای هندوانه و انگور استفاده کنند.

 

دیابت و شب یلدا

مصرف هندوانه شب یلدا در دیابتی ها

 

هندوانه به دلیل آب فراوان و طبیعت سرد آن اغلب در روزهای گرم تابستان خورده می شود، اما در شب یلدا با اعتقاد به این که با خوردن هندوانه در این شب می توانند سوزسرمای زمستان را تا آخر فصل زمستان ازخود دور کنند به مصرف آن می پردازند.

اما باید بدانید که هر  400 گرم هندوانه حاوی 15 گرم قند یا یک واحد قند است و با مصرف این مقدار یک واحد از غذاهای حاوی قند خود را مصرف کرده اند. لذا به بیماران دیابتی توصیه می شود، به میزان خیلی کم هندوانه مصرف کنند، زیرا باعث می شود قند خون این افراد به سرعت بالا رفته و کنترل قند خون در این افراد با مشکل مواجه خواهد شد.

بنابراین، بیماران دیابتی با مشاوره پزشک معالج خود، در صورت مصرف اضافی به ازای هر 10 تا 15 گرم قند به سرعت به تزریق یک واحد انسولین اقدام نمایند.

 

آجیل شب یلدا برای دیابتی ها

مصرف آجیل شب یلدا در افراد دیابتی

 

مصرف آجیل می‌تواند یک میان وعده خوب برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 2 باشد. زیرا این گونه مواد غذایی خاصیت کنترل قند خون و کاهش وزن دارند و همچنین می توانند درصد ابتلا به بیماری‌ های قلبی را نیز کاهش دهند. بنابراین مصرف آجیل بی نمک منعی ندارد و همچنین مصرف آجیل حاوی گردو تاثیرات فیزیولوژکی مفیدی برای بیماران خواهد داشت.

اما نباید این خواص باعث شود شما در خوردن آجیل‌ زیاده روی کنید، زیرا مصرف بیش از حد آجیل ها، برابر است با افزایش میزان چربی سالم در بدن که می تواند باعث افزایش وزن‌ شود و این امر نیز برای بیماران مبتلا به دیابت مضر خواهد بود..

 

مصرف شیرینی شب یلدا در دیابتی ها

 

بیماران دیابتی مقداری از قندی را که در وعده شام مجاز به مصرف آن هستند به شیرینی جات شب یلدا اختصاص دهند، در این صورت مقدار قند مصرفی روزانه آنها تغییر نمی کند.

 

مصرف انار شب یلدا در دیابتی ها

مصرف انار شب یلدا افراد دیابتی

 

مصرف انار در بهبود عملکرد عروق و کاهش فشار خون و چربی خون موثر است، بنابراین بصورت غیر مستقیم در بیماران دیابتی هم مفید خواهد بود.  آب انار نیز بیش از آن که بر کنترل قند خون تاثیر داشته باشد، موجب کاهش چربی خون، کاهش فشار خون و افزایش اثرات آنتی اکسیدانی می شود و در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو ممکن است برای پیشگیری از فشار خون بالا در این بیماران توصیه شود.

اما بیماران دیابتی نباید در مصرف انار زیاده روی کنند، زیرا انار نیز مانند سایر میوه ها قند دارد و مجموع گروه های غذایی حاوی قند در وعده شام و بعد از شام در این افراد نباید از 7 واحد بیشتر شود.

از بین گروه های غذایی، شیر، میوه، غلات و قندها تقریباً حاوی 15 گرم قند می باشند و بقیه گروه های غذایی یعنی سبزیجات(شامل انوا سبزی، خیار، گوجه ) و گوشت ها (شامل انواع گوشت ها، تخم مرغ و پنیر) و چربی ها (شامل انواع روغن ها و نیز پسته، بادام، گردو، فندق، انواع تخمه ها، زیتون و شیر نارگیل) کربوهیدرات و قند بسیار کمی دارند.

بنابراین، مصرف روزانه یک عدد انار کوچک برای بیماران دیابتی مجاز است.

 

میزان قند مجاز در برنامه غذایی روزانه افراد دیابتی

 

تعداد وعده های غذایی روزانه آنها باید به 6 واحد افزایش یابد. مردان در وعده های اصلی از 4 تا 5 واحد و زنان 3 تا 4 واحد گروه های غذایی حاوی قند بیشتر استفاده نکنند. میزان مصرف گروهای غذایی حاوی قند در میان وعده ها در هر دو جنس، زن و مرد از 1 تا 2 واحد نباید بیشتر باشد.

نظرات بسته شده است.