راهکارهای نادرست برای کاهش وزن

یکی از دغدغه های اصلی مردم در این روزها، چاق و اضافه وزن است، اما گاهی برای دست یافتن به کاهش وزن و لاغری سریع از روشهای نادرستی استفاده می کنیم که نه تنها کمکی به لاغری نمی کنند، بلکه عوارض جبران ناپذیری نیز خواهند داشت و معمولا منجر به افزایش وزن می گردند.

نامناسب ترین روشها برای کاهش وزن

 

امروزه چاقی و اضافه وزن در بین مردم شیوع پیدا کرده است و راهکارهای مختلفی برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از افراد از هر روشی برای لاغری بهره می گیرند و معمولا قبل از رسیدن به اهدافشان از این کار دست می کشند، زیرا روشهای غلطی را در پیش گرفته اند و  توجهی به عوارض ناشی از این رژیم ها و شیوه های غلط لاغری ندارند.

در حالی که باید توجه داشته باشید، روشهایی که موجب کاهش وزن سریع در شما می شوند، ممکن است راه درستی نباشند و بسیاری از این روش ها از نظر علمی صحیح نمی باشند.

 

1_ حذف وعده های غذایی

 

یکی از روش های نادرستی که مردم برای کاهش وزن انتخاب می کنند و از آن کمک می گیرند، حذف وعده های غذایی است. بعضی صبحانه را کنار می گذارند و تعداد کمی هم ناهار نمی خورند. خیلی هم با حذف شام می خواهند به این هدف برسند. در صورتی که حذف وعده های اصلی در طول روز به هیچ عنوان نمی تواند در کاهش وزن شما تاثیری داشته باشد.

با خوردن هر وعده غذایی، بدن برای هضم و جذب آن انرژی صرف می کند و باعث می شود ذخایر انرژی که به صورت چربی در بدن وجود دارد، بسوزد و نمی گذارند وزن فرد افزایش پیدا کند. در حالی که اگر شخص فقط یک بار در طول روز غذایی با حجم زیاد مصرف کند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد و حتی چاق تر نیز خواهد شد.
بین وعده های غذایی به خوردن میان وعده  مانند مقدار کمی ماست، یک مشت مغز، میوه یا میوه های خشک رو بیاورید تا علاوه بر ایجاد سیری، روند سوخت وساز بدن نیز افزایش یابد.

بنابراین توصیه می شود در طول روز سه وعده غذای اصلی به همراه سه میان وعده کم حجم مصرف کنید تا به کاهش وزن شما کمک کند.

حذف وعده های غذایی و لاغری

2_ حذف چربی ها از برنامه غذایی

 

برخی از چربی ها، باعث افزایش وزن و انسداد رگ ها می شود، درحالی که برخی از انواع آن در روند کاهش وزن به شما کمک می کنند، البته به شرطی که همراه با اصول تغذیه سالم و ورزش منظم باشد. چربی هایی مانند ماهی های چرب، آووکادو، آجیل، روغن زیتون، تخم مرغ، روغن نارگیل و … برای سلامتی مفید می باشند.

 

3_ حذف کربوهیدرات ها

 

رژیم‌های کم کربوهیدرات این روز‌ها شهرت زیادی پیدا کرده‌اند و افراد زیادی به امید کاهش وزن سریع آن‌ها را در پیش می‌گیرند. هر چند که استفاده از غذا‌های پر از کربوهیدرات‌ های تصفیه شده و ناسالم درست نیست و باید از آن‌ها پرهیز کرد، اما باید بدانید که کربوهیدرات‌ها از ملزومات یک رژیم غذایی سالم‌ می باشند و نباید آن‌ها را کاملا حذف کرد.

کربوهیدرات‌های موجود در میوه‌های پرفیبر و غلات کامل به شما کمک می‌کنند وزن کم کنید، زیرا احساس سیری ایجاد می‌کنند و سطح انرژی‌ را حفظ می‌کنند و به کنترل قندخون و فشار خون کمک می کنند. رژیم‌های غذایی که بسیار کم کربوهیدرات‌ می باشند و فقط روی پروتئین‌ها و چربی‌ها تمرکز می‌کنند، عوارض جانبی بلند مدتی بر سلامتی فرد ایجاد می کنند.

 

4_ افزایش مصرف پروتئین

 

ساختار بدن ما به گونه ای است که با سه نوع ریزمغذی به شکل کربوهیدرات، چربی و پروتئین می تواند نیازهای خود را تامین کند. مصرف تنها یکی ازمواد مغذی نه تنها به سلامتی شما لطمه می زند، بلکه به کاهش وزن شما کمکی نخواهد کرد. تمرکز در خوردن پروتئین، مانع از مصرف کافی کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و آنتی اکسیدان می شود.

اگرچه رژیم های غذایی سرشار از پروتئین به کاهش اشتها، ساخت عضلات، و افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کنند و ممکن است با استفاده از این رژیم ها کاهش وزن در مدت کوتاه را تجربه کنید، اما مصرف بیش از اندازه آن برای بدن مضر است.

افزایش مصرف پروتئین و لاغری

 

5_ بعضی از غذاها را اصلا نمی خورید

 

هنگامیکه ما رژیم می‌گیریم، معمولا در حالت «صفر و یک» هستیم و یا اصلا چیزی نمی خوریم یا همه چیز را با هم مصرف می کنیم. باید این را درک کنید که نمی‌توانید پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده و کیک شکلاتی را در یک روز بخورید. اما با برنامه ریزی دقیق می‌توانید آنها را در برنامه غذایی خود قرار دهید و  از آنها لذت ببرید.

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کم  غذاهای ممنوعه در برخی مواقع، مانع  از پرخوری و افراط در مصرف این مواد غذایی می‌شود.

 

6_ جمعه‌ ها به خودتان استراحت می دهید

 

بی احتیاطی در آخر هفته‌ می‌تواند، موفقیتی که در یک هفته داشته اید را بی اثر کند. ما در آخر هفته‌ ها تمایل داریم دیر بخوابیم و ورزش نکنیم و وعده‌ های سنگین‌تری هم بخوریم. بنابراین اگر شما در هفته، حدود ۰.۵ کیلو وزن کم کرده باشید، ممکن است در آخر هفته همان قدر وزن اضافه کنید، یا حداقل وزنتان ثابت می‌ماند. این کار واقعا تلاش‌های شما برای کاهش وزن را از بین خواهد برد.

 

7_ با معده خالی ورزش می کنید

 

ورزش، دو، شنا و دوچرخه سواری با شکم خالی باعث از دست دادن عضلات می شود. از دست دادن عضلات نیز برای کسی که می خواهد وزن کم کند، روش مناسبی نیست، زیرا علاوه بر ایجاد افتادگی، باعث کاهش روند سوخت وساز بدن خواهد شد. بنابراین، قبل از انجام ورزش و فعالیت بدنی یک میوه یا غذای مفید و انرژی زا بخورید.

ورزش کردن با معده خالی

8_ فقط مواد غذایی خام می خورید

 

در حالیکه شاید بهتر باشد برخی مواد غذایی بصورت خام خورده شوند، اما این مسئله در مورد تمام مواد غذایی صدق نمی‌کند. باور غلطی که در مورد کالری‌های منفی وجود دارد ( خوردن بعضی مواد غذایی خاص، باعث می‌شود که بیشتر از کالری دریافتی از آن مواد غذایی، کالری بسوزانید) معمولا  افراد را به مصرف مواد غذایی خام علاقمند کرده است.

اما باید بدانید که بعضی از مواد غذایی، برای هضم به انرژی بیشتری نسبت به بقیه مواد غذایی نیاز دارند، اما اگر فقط از مواد غذایی که به اصطلاح «کالری منفی» دارند تغذیه کنید، کاهش وزن ناپایداری خواهید داشت و همچنین موجب کاهش متابولیسم شما خواهند شد .

 

9_ پرهیز از خوردن گوشت قرمز:

 

گوشت قرمز در صورت مصرف زیاد، برای اندام ها و قلب مضر است، زیرا حاوی چربی اشباع شده است، اما در صورت مصرف متعادل، آهن و پروتئین لازم برای سوخت و ساز بدن و حفظ عضله، را در بدن تأمین می کند.

نظرات بسته شده است.