ترازو چه زمان هایی وزن واقعی را نشان نمی دهد؟

وزن کردن بدن قوانین خاصی دارد و فقط در زمان های خاص، ترازو وزن واقعی بدن شما را نشان می دهد. زمان مناسب وزن کردن در نشان دادن وزن درست، بسیار موثر است. کسانی که میزان دقیق وزن برایشان اهمیت دارد، حتما باید زمان مناسبی را برای وزن کشی انتخاب کنند و این امر می تواند در روحیه آنها تاثیرگذار باشد.

نامناسب ترین زمان برای وزن کردن

 

ترازو وسیله ای بسیار کاربردی برای محاسبه وزن در افرادی است که قصد کاهش وزن دارند، اما این وسیله بسیار کاربردی گاهی اوقات وزن صحیح را به شما نشان نمی دهد.

در این شرایط ناامید نشوید و با شناخت کامل ترازو و دانستن زمان های خاص می توانید به طور صحیح از ترازو برای دستیابی به هدفتان که کاهش وزن می باشد، استفاده نمایید .

1_ درست قبل از خواب

 

برخی از افراد، قبل از رفتن به رختخواب خود را وزن می کنید تا ببینید چقدر در طول روز توانسته اند وزن کم کنند، اما باید بدانید که این کار صحیح نیست و شما در پایان روز با چیزهایی که در طول روز خورده اید، دچار افزایش وزن شده اید و ترازو وزن صحیح را به شما نشان نمی دهد.

برای اطلاع از وزن دقیق خود، در یک روز خاص، در یک ساعت خاص و با یک لباس خاص روی ترازو بروید و خود را وزن کنید.

 

2_ بعد از زایمان

 

بسیاری از مادران باردار نگران اضافه وزن خود در طول دوران بارداری هستند و می خواهند که سریع این اضافه وزن را پس از زایمان کاهش دهند. اگر بعد از گذشت چند روز از زایمان تصمیم گرفتید خود را وزن کنید، عجله نکنید و مدتی تحمل کنید، زیرا ممکن است با دیدن عدد روی ترازو نا امید شوید.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که در زمان بارداری شما تحرک زیادی نداشته اید و تمرکزتان فقط بر روی خوردن غذاهای سالم و مغذی بوده و هیچ توجه خاصی به کاهش وزن نداشته اید، بنابراین طبیعی است که شما دچار اضافه وزن شوید و حتی پس از تولد نوزاد، شما هنوز هم اضافه وزن داشته باشید.

 

3_ بلافاصله بعد از غذا خوردن

 

اگر بلافاصله پس از صرف غذا روی ترازو بروید، ترازو وزن شما را زیادتر از حد معمول نشان می دهد. زیرا با خوردن غذا وزن شما افزایش می یابد. اما نگران نباشید این افزایش وزن ماندگار نیست و پس از هضم غذا برطرف خواهد شد و می توانید وزن واقعی خود را ببینید.

وزن کشی بعد از غذا خوردن

4_ بلافاصله بعد از ورزش

 

وزن کردن پس از ورزش نیز، یکی دیگر از زمانهایی است که ترازو عدد صحیح را نشان نمی دهد. اما برخی از افراد عادت دارند که بعد از ورزش خود را وزن کنند تا بفهمند چقدر وزن کم کرده اند و چربی سوزی داشته اند، باید بدانید که این عمل بلافاصله بعد از ورزش رخ نخواهد داد و به زمان نیاز دارد.

در صورتی که بعد از ورزش روی ترازو رفتید و کاهش وزن داشتید، این عدد واقعی نخواهد بود و حجم آبی است  که از طریق تعریق در حین ورزش از دست داده اید و بعد از نوشیدن آب دوباره به حالت اولیه بازمی گردد.

 

5_ در زمان قاعدگی

 

افزایش وزن در دوران قاعدگی امری طبیعی است و افراد معمولا 1 تا 2 کیلوگیرم اضافه وزن پیدا می کند. در این دوران خانم ها  دچار نوسانات روحی می شوند و این افزایش وزن و مشاهده آن می تواند برای آنها سخت تر باشد.

اما باید بدانید که این اضافه وزن بعد از پایان قاعدگی از بین خواهد رفت. پس هیچ گاه در زمان قاعدگی خود را وزن نکنید.

 

6_ در شروع ورزش یا دوره رژیم غذایی

 

زمانی که شما شروع به گرفتن رژیم غذایی و یا ورزش می کنید، در روزهای اول ممکن با کاهش وزن سریع روبرو شوید، اما پس از مدتی روند کاهش وزن کندتر خواهد شد.

در شروع دوره رژیم غذایی، مقدار کالری دریافتی شما کاهش می یابد و بدن برای تأمین انرژی مورد نیاز خود از منابع گلیکوژن استفاده می نماید و با سوزانده شدن منابع گلیکوژنی در هفته های ابتدایی ورزش و رزیم، آب ذخیره شده داخل بدن از دست خواهد رفت و کاهش وزن قابل ملاحظه ای را مشاهده خواهید کرد که پایدار نیست.

وزن کشی دراوایل رژیم و ورزش

7_ بلافاصله پس از نوشیدن مقدار زیادی آب

 

درست است که آب کالری ندارد، اما می تواند وزن شما را بیشتر از مقدار واقعی نشان دهد. با نوشیدن یک لیوان آب، وزن شما حدود نیم کیلو روی ترازو بیشتر نشان داده می شود. بنابراین هیچ گاه بلافاصله بعد از نوشیدن حجم زیادی آب، خود را وزن نکنید.

 

نکات مهم در وزن کشی

 

در اندازه گیری وزن نکات مهمی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است و موجب رویت وزن صحیح شما خواهد شد. این نکات عبارتند از :

 

1_ صبح ناشتا خود را وزن کنید :

 

هنگام صبح به صورت ناشتا و پس از رفتن به سرویس بهداشتی، خود را وزن کنید، زیرا در این موقع از روز هنوز چیزی نخورده اید و با رفتن به سرویس بهداشتی مایعات اضافی هم دیگر در بدنتان وجود ندارد. بنابراین می توانید به نتیجه تلاش یک هفته، خود پی ببرید.

2_ از یک نوع ترازو استفاده نمایید :

 

برای به دست آوردن وزن صحیح خود از یک نوع دستگاه مثلا ترازو دیجیتالی که دقیق تر است، استفاده کنید. زیرا ترازوهای مختلف وزن متفاوتی را نشان می دهند.

استفاده از یک نوع ترازو در وزن کشی

3_ به طور منظم خودتان را وزن کنید :

 

افرادی که در رژیم های کاهش وزن، به موفقیت و وزن ایده آل خود دست می یابند، معمولا به طور منظم خود را وزن می کنند. زیرا وزن نکردن باعث عدم اطلاع از وزن و ایجاد اضافه وزن خواهد شد. پس در هفته یک بار خودتان را وزن کنید تا در صورت افزایش وزن، نسبت به کاهش آن اقدام نمایید.

 

4_ روز اول هفته وزن کشی کنید :

 

در روز اول هفته خود را وزن کنید تا با مشاهده افزایش وزن، آن را تا آخر هفته کاهش دهید، همچنین در استفاده از برنامه غذایی متعادل و فعالیت های ورزشی مناسب در طول هفته کمک بسزایی به شما خواهد کرد تا با افزایش وزن مواجه نشوید.

 

5_ بدون لباس وزن کنید :

 

برای دیدن وزن دقیق خود، بهتر است بدون لباس وزن کنید. هر لباسی که تن شما باشد وزنی دارد و روی ترازو نمایش داده می شود و ممکن است باعث ناامیدی شما شود. این موضوع برای افرادی که رژیم های سخت می گیرند و  قصد کاهش وزن در مدت کوتاه را دارند، بسیار ناراحت کننده است.

 

6_سایز خود را اندازه گیری کنید:

 

اندازه گیری با متر برای تعیین میزان چربی دور کمر و سایز شما می باشد، پس گاهی اوقات آن را اندازه بگیرید، زیرا وجود چربی اطراف شکم خطرناک است.

اما باید بدانید که ترازو تنها معیار شکست یا موفقیت در کاهش وزن شما نیست، زیرا ممکن است گاهی سایز شما کم شود، اما کاهش وزن پیدا نکند.

نظرات بسته شده است.