رژیم 5:2 چیست؟

رژیم کاهش وزن سریع ۵:۲ نوعی برنامه غذایی است که کالری مصرفی فرد را به مدت دو روز در هفته به شدت پایین می‌آورد، در حالی که بقیه روزهای هفته می‌تواند برنامه غذایی معمول خود را داشته باشد. بنابراین، رژیم 5:2 با عملکردی فوق العاده از بهترین رژیم های لاغری می باشد.

رژیم 5:2 چیست ؟

 

رژیم غذایی 5:2 برنامه غذایی ساده ای است. دو روز غیر متوالی، در یک هفته کمتر از  500 کالری ( 600 برای مردان ) غذا بخورید و بقیه طول هفته آزاد است و بطور نرمال غذا بخورید. البته باید بدانید که نرمال به معنی زیاد غذا خوردن نیست درصورتی که مقدار مجاز کالری روزانه برای خانم ها 2000 و برای آقایان 2500 می باشد.

چگونگی عملکرد رژیم 5:2

رژیم غذایی 5:2 اساسا نام دیگری برای روزه متناوب است. روزه گرفتن به عنوان راهی موثر در کاهش وزن سریع می باشد. زیرا با کاهش مصرف کالری به صورت متناوب، عملکرد بدن اصلاح می یابد و فرد گرسنگی نمی کشد.

این شرایط باعث می شود که بدن سلول های آسیب دیده را به حالت اول برگرداند که انرژی بیشتری مصرف می کند، در حالی که حالت گرسنگی باعث می شود بدن چربی ذخیره کند .

 

اساس رژیم 5:2

باقی ماندن در شرایط ناشتایی برای چندین ساعت پی در پی، از قرن ها پیش تاکنون رواج داشته است. به عنوان مثال می گویند که افلاطون برای اینکه جسم و فیزیک بهتر، سالم تری داشته باشد، روزه می گرفته و از مارک تواین نیز نقل شده است که «کمی گرسنگی برای یک فرد بیمار معمولی از هر دوا و درمانی یا دکتری، بهتر است.»

رژیم 5:2 نیز برهمین اساس شکل گرفته و دکتر والتر لونگو، زیست شناس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی یکی از طرفداران آن است. او بیش از بیست سال در مورد تاثیرات روزه داری بر موجودات زنده تحقیق می کرده است.

در رژیم 5:2 فقط کافی است دو روز در هفته کمتر از 500 کالری غذا بخورید و غذاهای مصرفی تان هم شامل سفیده تخم مرغ آب پز شده، انواع سوپ سبزیجات رقیق، سبزی خام و سالاد، چای و قهوه بدون قند و شکر، یک یا دو واحد گوشت بدون چربی مانند گوشت سینه مرغ یا ماهی بخارپز یا کباب شده باشد.

 

عملکرد رژیم 5:2

مزایای رژیم 5:2

 

طرفداران رژیم 5:2 معتقدند که محدود کردن کالری دریافتی روزانه شامل مزایای مختلفی می باشد، که شامل موارد زیر اشت:

1-   افزایش عمر طولانی

2-    کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سکته و سرطان

3-    به تاخیر انداختن روند پیری و کاهش کلسترول خون و همچنین کنترل قند خون

متخصصان تغذیه بر این باورند که استفاده از رژیم غذایی 5:2 می تواند به جلوگیری از بیماری هایی مثل آلزایمر و جنون کمک کند.

 

علل مخالفت با رژیم 5:2 :

 

در حالی که رژیم 5:2 در مدت زمان کوتاهی، بسیار معروف شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است و افرادی که قصد لاغری سریع را دارند معمولا از این رژیم استفاده می نمایند، اما برخی از متخصصان تغذیه، قلب و عروق و کلیه از مخالفان جدی این برنامه کاهش وزن مبی باشند. آنها برای مخافت با این رژیم دلایل متفاوتی دارند که برخی از آنها به شرح زیر است:

 

مزایای رژیم 5:2

1- تمایل بیشتر به خوردن

 

مخالفان رژیم 5:2 این رژیم بر این باورند که این رژیم باعث محدودیت مصرف گروه های خاصی از مواد غذایی برای دو روز در هفته خواهد شد و تعادل و تناسب برنامه غذایی فرد را به هم می زند، بنابراین می تواند در بلندمدت باعث گرسنگی و تمایل بیشتر فرد به مصرف مواد غذایی می شود و این مسئله ریسک چاقی و اضافه وزن را نیز افزایش می دهد.

 

2- این رژیم کوتاه مدت است

 

یکی دیگر از دلایل مخالفت با رژیم 5:2 این است که فرد نمی تواند در طولانی مدت از این رژیم استفاده نماید و اگرچه در کوتاه مدت عملی است، اما نمی توان آن را به عنوان یک سبک زندگی صحیح  در نظر گرفت و همیشه به آن پایبند بود، بنابراین فرد بعد از مدتی برنامه غذایی خود را رها کرده و دوباره به عادات غذایی ناسالم قبل باز می گردد و  چاق می شود.

 

3- عدم تعادل کالری دریافتی

 

از نظر مخالفان رژیم 5:2 عدم تعادل در کالری دریافتی باعث می شود که سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و  در مقابل بعضی از بیماری ها نتواند از خود دفاع کند. به گفته متخصصان کمترین میزان انرژی که بدن باید در طول روز دریافت کند، حدود 1100 تا 1200 کالری است و حتی اگر برای دو روز در هفته این میزان را نصف کنید و به 500 تا 600 کالری برسانید، بافت های مختلف بدن دچار آسیب خواهد شد.

4- اختلال در عملکرد سیستم قلب و عروق

گرسنگی و پرخوری متناوبی که رژیم غذایی 5:2 پیشنهاد می کند، یکی از عوامل ایجاد فشار در سیستم قلبی و عروقی است که در درازمدت می تواند منجر به تنگی نفس و تپش قلب شود.
اساس رژیم غذایی 5:2

جایگزین غذاها با کالری پایین:

 

1_ موز را جایگزین میوه های تازه و یا یخ زده در ماست، کنید.

2_ پای میوه را با املت جایگزین کنید.

3_ پنیر پر چرب را با کم چرب، پنیر فتا یا پنیر خامه ای کم چرب جایگزین کنید .

4_ جایگزینی بستنی با آبنات خانگی کم شکر و تمشک .

5_ گل کلم را بخار پز کنید و جایگزین برنج قرار دهید .

6_  ژله های شیرین را با مقداری سوپ با کالری 10تا 40 جایگزین کنید.

نظرات بسته شده است.