پیاده روی در دوران بارداری

پیاده روی در بارداری

یکی از بهترین و مناسب ترین ورزش های دوران بارداری، پیاده روی است که دارای مزایای بسیار زیادی برای مادران باردار و جنین می باشد. این کار موجب تناسب اندام  در زنان باردار می گردد و باعث می شود بارداری سالمی را تجربه کنند.

پیاده روی در ماه های مختلف بارداری میزان متفاوتی دارد و دارای فواید زیادی برای مادر و جنین می باشد که به کاهش استرس و تناسب اندام مادران باردار و داشتن نوزاد سالم کمک می کند.

 

فواید  پیاده روی برای زنان باردار :

 

1_ پیشگیری از دیابت بارداری

با انجام فعالیت بدنی در دوران بارداری می توان از ابتلا به دیابت بارداری پیشگیری کرد، زیرا افزایش وزن در بارداری در ابتلا به دیابت بارداری تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

پیشگیری از دیابت بارداری با پیاده روی

2_ حفظ تناسب اندام

داشتن پیاده روی در دوران بارداری، علاوه بر ایجاد آمادگی در عضلات بدن، برای مادران بارداری که نگران اضافه وزن خود در این دوران می باشند، بسیار مفید است. همچنین انجام این ورزش در دوران بارداری سبب زیبایی اندام بعد از زایمان نیز می گردد.

 

3_ تولد نوزاد سالم

پیاده روی در دوران بارداری نقش بسیار مهمی در تولد نوزاد سالم خواهد داشت. زیرا باعث تناسب اندام مادران باردار خواهد شد و آن ها  را از خطرات و بیماری های مختلف بارداری مصون نگه می دارد.

 

4_ کاهش استرس

یکی از راه های مقابله با استرس، ورزش و انجام فعالیت بدنی  است . استرس در دوران بارداری بسیار شایع است که بخشی از آن مربوط به تغییر هورمون ها و بقیه آن به دلیل نگرانی های مختلف مادران باردار می باشد که می توان با انجام فعالیت بدنی مناسب در این دوران با استرس ها مقابله کرد.

کاهش استرس با پیاده روی در بارداری

5_ خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد

پیاده روی در دوران بارداری باعث تعادل وزن مادر و کنترل فشار خون در بارداری می شود و زنان باردار را در برابر زایمان زودرس مصون نگاه می دارد.

 

6_ کمک به داشتن زایمان طبیعی

پزشکان توصیه می کنند که مادران باردار برای داشتن زایمان طبیعی و بی خطر در ماه های آخر بارداری، پیاده روی داشته باشند. این امر به انعطاف پذیری عضلات لگن کمک می کند که در نتیجه آن زایمان راحت تری خواهید داشت.

 

اصول پیاده روی در دوران بارداری

پیاده روی در بارداری، برای سلامت جسم و روح بسیار مفید است. قدم زدن در هوای آزاد تاثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان شما در دوران بارداری خواهد داشت. اما لازم است که یک برنامه منظم برای خود تدارک ببینید.

_ هنگام قدم زدن در طول بارداری، بدن شما باید کاملا صاف و ایستاده باشد. این کار را در خانه با ایستادن جلوی آینه تمرین کنید. شانه هایتان را به سمت عقب کشیده و شکم خود را در حالت راحت قرار دهید.

اصول پیاده روی در بارداری

_ هنگام راه رفتن در طول بارداری، به چند متر جلوتر از پایتان نگاه کنید. این امر باعث می شود شما به زمین نخورید و آسیب ببینید. مادران باردار نباید خیلی تند راه بروند و سعی کنید ضربان قلب خود را کنترل کنید به طوری که ضربان قلبتان 140 ضربه در دقیقه باشد.  راه رفتن شما نباید آنقدر سریع نباشد که نتوانید صحبت کنید.

_ کفش های مناسب انتخاب کنید تا هنگام پیاده روی راحت باشید و فشار کمتری بر پاهایتان تحمیل شود.

_ در هوای گرم و مرطوب ورزش نکنید، زیرا باعث گرمازدگی شما خواهد شد.

_ دستهای خود را به طور هماهنگ با بدن خود حرکت دهید تا هم تعادل بدن را حفظ کنید و هم سرعت راه رفتن را افزایش دهید.

_ از پیاده روی گروهی و راه رفتن در زمینهای ناهموار که ممکن است، باعث آسیب رسیدن به شما گردد، اجتناب کنید.

نظرات بسته شده است.