اشتباه دیابتی ها راجع به انسولین

می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا افراد دیابتی از انسولین میترسند و یا نگران این موضوع هستند که با انسولین دچار اضافه وزن شوند.
دیابت در حال حاضر در دنیا رو به افزایش است و اکنون چیزی حدود ۴۸۰ میلیون بیمار دیابتی در دنیا داریم؛ به نظر می‌رسد تا ۳۰ سال آینده این رقم به ۷۰۰ میلیون نفر هم برسد.آمار و تحقیقات اخیر نشان می دهد که شیوع دیابت در دنیا با سرعت زیادی رو به افزایش است و در کشور‌های پیشرفته بیشتر افراد در سن بالا به آن مبتلا می‌شوند، اما در کشور‌های در حال توسعه مثل کشور ما سن ایجاد بیماری دیابت کاهش پیدا کرده است. این افراد درست زمانی که در سنین اوج فعالیت خود دارند و می‌توانند برای کشور و خانواده مفید باشند دچار عوارض و دغدغه‌های این بیماری می‌شوند. زندگی شهرنشینی، اضافه‌وزن، کم‌تحرکی از عواملی هستند که باعث افزایش بیماری دیابت در جوامع می‌شوند.

کنترل دیابت فقط کنترل قند خون نیست

مشکل اصلی آنجاست بسیاری از بیماران درباره بیماری خود اطلاع ندارند و زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که دیگر دچار عوارض این بیماری شده‌اند. حتی افرادی که از بیماری خود اطلاع دارند هم به‌خوبی آن را کنترل نمی‌کنند. کنترل بیماری دیابت فقط کنترل قند خون نیست بلکه کنترل چربی و فشار خون، بررسی عوارض این بیماری و پیشگیری از همه آن‌ها را هم شامل می‌شود.

تزریق انسولین
مصرف انسولین ما نسبت به کشور‌های همسایه کمتراست

میزان مصرف انسولین بیماران دیابتی در کشور ما نسبت به کشور‌های هم‌جوار بسیار پایین‌تر است و این موضوع یا به این دلیل است که پزشکان ما دیر سراغ انسولین می‌روند یا اینکه بیماران دیابتی ما آن را به‌سختی می‌پذیرند و وقتی پیشنهاد انسولین به آن‌ها داده می‌شود زیر بار آن نمی‌روند؛ همین مسئله باعث می‌شود که مصرف انسولین نسبت به دارو‌های خوراکی در کشور ما پایین‌تر باشد و همین باعث می‌شود که دیابت در کنترل نباشد، حد شاخص هموگلوبین A۱C که شایع‌ترین و مهم‌ترین شاخص کنترل دیابت است بسیار بالا برود و بیمار با عوارض این بیماری مواجه شود.

دیابتی‌ها از انسولین می‌ترسند

در واقع افراد دیابتی از انسولین می‌ترسند. آن‌ها اغلب نگران‌اند که با انسولین اضافه‌وزن پیدا کنند درحالی که این امر با رژیم غذایی مناسبی که ما در کنار مصرف انسولین می‌گذاریم، قابل پیشگیری است. از طرفی اغلب این افراد نگران هزینه‌های آن هستند و فکر می‌کنند هر کسی که از انسولین استفاده کند دچار مشکلات بینایی و قطع پا می‌شود در صورتی که این‌طور نیست و اغلب این بیماران به این دلیل که دیر به سراغ انسولین رفتند عارضه پیدا کردند نه به‌خاطر مصرف آن. این‌ها تفکرات اشتباهی است که تغییر آن‌ها نیاز به آموزش دارد.

نظرات بسته شده است.