رژیم غذایی برای مادران شیرده

در دوران شیردهی استفاده از مواد غذایی مقوی و سرشار از مواد مغذی از اهمیت زیادی برخوردار است و این امر در رشد نوزاد تاثیر بسزایی دارد. عادت های غذایی صحیح و تغذیه سالم مادران شیرده در رشد و نمو نوزادان از اهمیت شایانی دارد.

تغذیه در دوران شیردهی

در دوران شیردهی چه غذاهایی مصرف کنیم

 

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و بروکلی سرشار از آهن، ویتامین A و C می باشند. مادران شیرده، در صورتی که این سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانند برای رشد نوزاد بسیار مناسب می باشد. استفاده از این سبزیجات کم کالری که  منابع غنی از کلسیم و آنتی اکسیدان هستند برای سلامت مادر و نوزاد مورد نیاز است.

میوه های فصلی

 

میوه ها سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی هستند. ویتامین C که در مرکبات و گوجه فرنگی یافت می شود، به ترمیم زخم ها پس از زایمان کمک می کند. همچنین ، میوه هایی از جمله سیب و موز موجب افزایش انرژی و سلامت بدن می شود. باید توجه داشته باشید که، تغذیه سالم مادران شیرده در دوران شیردهی از اهمیت بسزایی برخوردار است

تخم مرغ

 

تخم مرغ منبع مناسبی از پروتئین و ویتامین D است که در رشد و استحکام استخوان و ماهیچه های  نوزادان بسیار موثر است.  این دو ماده به رشد و استحکام استخوان ها و ماهیچه های نوزاد کمک می کنند بنابراین در رژیم غذایی برای مادران شیرده،  باید از آنها استفاده شود.

مایعات

 

مصرف مایعات برای افژایش شیر مادر و حفظ انژی آنها بسیار اهمیت دارد. یکی از مهمترین مواردی که باعث کاهش تولید شیرمادر و خستگی او می شود، کم آبی است. مادران باید به مقدار کافی آب، آبمیوه، سوپ و شیر و دیگر مایعات را مصرف کنند. . اما از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه بپرهیز کنند..

غلات

غلاتی از جمله جو و برنج قهوه ای غنی از پروتئین، ویتامین، آهن و مواد معدنی می باشند. این غلات انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند و از افسردگی مادر  جلوگیری می کنند. همچنین به رشد نوزاد نیز تاثیرگذار است.

لبنیات کم چرب

رژیم برای شیردهی، باید حاوی لبنیات کم چرب از جمله، شیر و ماست باشد. همچنین لبنیات سرشار از  کلسیم و ویتامین B و D می باشند، که کلسیم برای رشد استخوان های نوزاد و استخوان های مادر لازم و ضروری است.

گوشت

 

استفاده از گوشت بدون چربی مانند ماهی و مرغ که غنی از مواد مغذی می باشند، برای تامین اسیدهای چرب ضروری بدن، لازم است. همچنین به رشد سیستم عصبی نوزاد کمک می کند.

سیر

سیر، موجب افزایش شیر مادر و ایمنی بدن در دوران شیردهی می شود. خاصیت آنتی اکسیدان و ضدمیکروبی سیر باعث جلوگیری از عفونت و افزایش شیر می شود.

هویج

هویج سرشار از کربوهیدرات و پتاسیم است که موجب افزایش انرژی و شیر مادر می گردد. هویج، منبع غنی از بتاکاروتن  است و آنتی اکسیدان موجود در آن به افزایش وزن نوزاد کمک می کند.

حبوبات

حبوبات سرشار از پروتئین و آهن می باشند، که برای مادران شیرده، که گیاهخوار هستند، از اهمیت بسزایی برخوردار است. با این وجود، باید در مصرف حبوبات دقت کنید که به مقدار کافی استفاده شود و زیاده روی نکنید زیرا دارای گاز هستند و باعث ایجاد نفخ می شوند.

مادران شیرده می توانند، مواد غذایی که در بالا به آنها اشاره شد را در رژیم غذایی خود بگنجانند تا در این دوران با مشکلی مواجه نشوند و مادر و نوزاد با سلامت این دوران را پشت سر گذرانند.

دوران شیردهی

مقدار مواد غذایی مورد نیاز بدن در دوران شیردهی

 

 

تغذیه سالم مادران شیرده، از اهمیت بسزایی برخوردار است . در این دوران شما نیاز دارید که کالری بیشتری دریافت کنید . پس از بارداری، مقدار نیاز بدن ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری می باشد. ولی پس از شش ماهگی زمانی که نوزاد شروع به غذا خوردن می کند مقدار شیر شما کم می شود و مقدار کالری مورد نیاز نیز کاهش می یابد.

آیا می توانیم به وزن قبل از بارداری برگردیم

برای اینکه مادران شیرده ، به وزن طبیعی خود برگردند، مدت زمانی لازم است که شما می توانید با داشتن یک رژیم برای شیردهی، در این دوران به هدف خود برسید و طی چند ماه به وزن دلخواه خود دست پیدا کنید.

 

نکاتی که می تواند به کاهش وزن شما کمک کنند شامل:

۱ – مصرف گوشت بدون چرب و ماهی
۲ – استفاده از سبزیجات ۵ وعده  در روز
۳ –  مصرف میوه ۲ بار در روز
۴ – مصرف لبنیات  کم چرب و همچنین مقدار کمی کره
۵ – حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در طول روز

در مقابل از مصرف غذاهای پرچرب و شیرین مانند کیک ،بیسکوئیت، دسرها و نوشیدنی های شیرین و  همچنین از مصرف ادویه هایی مثل فلفل قرمز پرهیز کنید. شما باید بدانید که چه غذاهایی را نباید در طول دوران شیردهی مصرف کنید. باید توجه داشته باشد که اگر شما در دوران بارداری رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می توانید همان رژیم را با توجه به اینکه نوزاد شما حساسیتی نسبت به آن نشان ندهد، در رژیم برای شیردهی نیز، ادامه دهید

 

نظرات بسته شده است.