غذاهایی که شما را بی خواب می کنند

بیماری هایی مانند دیابت ، کلیه و همچنین تنش های احساسی می توانند بر کیفیت خواب انسان تاثیرگذار باشند.
خواب ناکافی و بی کیفیت می تواند روز شما را خراب کند و در طولانی مدت خطر حمله قلبی، سکته مغزی، اختلالات عصبی و فشارخون بالا را افزایش دهد.
بی خوابی مشکلی است که با تغذیه ارتباط مستقیم دارد، در این مقاله غذاهایی را به شما معرفی می کنیم که باعث بی خوابی می شوند.

چای و قهوه

رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر شرایط خواب انسان است. مصرف کافئین پیش از خواب باعث بی خوابی می شود. بر همین اساس، باید از مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای پیش از خواب پرهیز کرد.
آنچه پیش از خواب می خورید بر کیفیت خواب شما اثرگذار است. داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای حفظ الگوی خواب سالم ضروری است، اما برخی مواد غذایی سالم وجود دارند که بهتر است در طول روز مصرف شده و همچنین برخی مواد غذایی نه چندان سالم که مصرف آنها ممکن است دلیل بی خوابی شما باشد.

 

تاثیر چای و قهوه

کرفس

کرفس حاوی آب فراوان است، از این رو، حتی اگر پس از شام مایعات چندانی مصرف نکنید نیز این ماده غذایی همچنان می تواند موجب پر شدن مثانه شما شود. این شرایط در مورد بر خی دیگر از مواد غذایی از جمله هندوانه، خیار و کاهو نیز وجود دارد.

تاثیر کرفس

مرکبات

متخصصان تغذیه مصرف میوه را در وعده های غذایی را توصیه کرده اند. اما میوه های خانواده مرکبات می توانند در خواب انسان اختلال ایجاد کنند زیرا بسیار اسیدی هستند و می توانند باعث ریفلاکس و دردمعده شوند.

همچنین، مرکبات قند بالایی دارند و می تواند میزان انرژی را در زمانی که به آن نیاز ندارید، افزایش دهد. از جمله میوه هایی که می توانید برای ساعات پایانی روز مورد استفاده قرار دهید می توان به انجیر، کشمش، انگور، سیب و پاپایا اشاره کرد.

تاثیر مرکبات در بیخوابی

بروکلی

بروکلی از اعضای خانواده سبزی های چلیپایی و سرشار از مواد مغذی است و باید در رژیم غذایی شما گنجانده شود. با این وجود، بروکلی حاوی فیبر فراوان است و هضم آن می تواند به زمان زیادی نیاز داشته باشد.
از دیگر اعضای این خانواده می توان به جوانه های بروکسل، کلم، گل کلم، و برگ های کولارد اشاره کرد. مصرف این سبزی ها پیش از خواب می تواند خواب شما در تحت تاثیر قرار دهد.

کلم بروکلی

گوشت

گوشت به خصوص گوشت قرمز ، حاوی پروتئین و چربی فراوان است و گوارش آن به زمان بیشتری نیاز دارد .‌بنابراین بهتر است در وعده شام
از گوشت بدون چربی، مانند بوقلمون و سینه مرغ یا منابع پروتئین دیگر، مانند ماست و اسفناج، استفاده کنید.

تاثیر گوشت

غذاهای تند

غذاهای تند می توانند موجب ناراحتی معده و سوزش سردل شده و معمولا زمانی که انسان دراز می کشد، تشدید می شود زیرا اسید معده در نزدیکی مری جمع می شود. مصرف غذاهای تند پیش از خواب می تواند احتمال تجربه کابوس و داشتن خواب بی کیفیت را افزایش دهد.

غذاهای تند

دسر

مصرف دسر و افزایش ناگهانی قند خون پیش از خواب می تواند موجب افزایش سطح هوشیاری و انرژی شما شود ودرنتیجه موجب بی خوابی شما در شب شود
به طور خاص، از مصرف شکلات پیش از خواب پرهیز کنید زیرا حاوی کافئین و شکر و ترکیبی به نام تئوبرومین است که محرکی برای افزایش ضربان قلب بوده و ممکن است به بی خوابی منجر شود.

تاثیر دسر

نظرات بسته شده است.