خستگی و بی خوابی پس از زایمان

بعد از زایمان تا مدتی بدن شما به دلیل تغییرات ایجاد شده در خواب و استراحت و تغذیه به دلیل حساسیت مراقبت از نوزاد دچار خستگی خواهد شد که باید برای پیشگیری از عوارض این خستگی و بی خوابی پس از زایمان به سرعت وارد عمل شوید.

تغییرات در چرخه خواب در طول بارداری و بعد از آن غیر معمول نیست. با این حال، مهم است بدانید که چه چیزی موجب این تغییرات می شود و بلافاصله به سراغ راه حل های فوری بروید تا مشکل را حل کنید.

 

علل بی خوابی مادران پس از زایمان:

 

۱_ نوسانات هورمونی که در دوران بارداری در مادران باردار و پس از به دنیا آمدن نوزاد صورت می گیرد.

2_  اختلالات خلقی که پس از زایمان ایجاد می شود.

3_  شیردهی دیروقت به نوزاد توسط مادران شیرده.

4_ تعریق زیاد در شب نیز موجب بیخوابی مادران خواهد شد.

 

علائم رایج بی خوابی پس از زایمان شامل موارد زیر می باشد:

 

_ نوسانات خلقی

_ زودرنجی شدید

_ ناراحتی و اندوه زیاد

_ اضطراب شدید

 

علائم بی خوابی پس از زایمان

راهکارهایی برای رفع بی خوابی و خستگی بعد از زایمان:

 

در اولین هفته ها پس از تولد فرزندتان، شما با خستگی دائمی و کمبود خواب رو برو خواهید شد که باعث می شود آنطور که دلتان می خواهد از لحظه ها در کنار فرزندتان لذت نبرید.

بی خوابی پس از زایمان کاملا شایع است. اما اگر به مدت طولانی بعد از زایمان ادامه یابد، باید با پزشک مشورت کنید. مدیریت و درمان مشکل خواب در اسرع وقت باعث کاهش خطر ابتلا به عوارض بعدی مانند افسردگی و فشار خون می شود.

روزهای پس از تولد نوزاد، روزهایی فوق العاده و خاص هستند، اما کمتر پدر و مادری است که بتواند ادعا کند با کمبود خواب و خستگی های مراقبت دائمی از فرزندش کنار آمده است و هیچ مشکلی با آن ندارد. برای اینکه بتوانید با حضور فرزندتان نهایت لذت و آرامش را داشته باشید با ما همراه باشید.

 

1_ روز خود را با انرژی آغاز کنید

 

صبح ها قبل از شروع هر فعالیتی یک دوش سریع بگیرید. آب به شما احساس آرامش می دهد. اگر بتوانید کمی در آب بنشینید در کم شدن احساس خستگی بسیار موثرتر است. با این حال یک دوش سریع هم جوابگوی خوبی به فشارهای شبانه است.‏

2_ از اطرافیان کمک بگیرید

 

درخواست و پذیرش کمک از دیگران برای بسیاری از پدر و مادرها کار ساده ای نیست. اما باید بدانید که این خستگی و فشار همیشگی نیست. بالاخره این هفته ها هم می گذرد و زندگی تان شکل و قاعده منظمی به خود می گیرد. بنابراین اگر کاری از دست کسی بر می آید از او درخواست کمک نمایید.

دوستان یا یکی از والدین شما می تواند در مراقبت و نگهداری از کودک به شما کمک کند. این کمک های اطرافیان می تواند، فرصتی برای خوابیدن، استراحت و پرداختن به نیازهای و کارهای روزمره را برای شما فراهم  کند.

البته در گرفتن کمک از دیگران حتما هوشمندانه عمل کنید. از کسی کمک بخواهید که می دانید اهل کمک و همراهی است.

 

رفع خستگی پس از زایمان با تقسیم کار

3_ کارها را تقسیم کنید

 

یک راه مهم و درست برای اینکه پدر و مادر هر دو از حضور فرزند تازه خوشحال باشند و از تغییرات تازه لذت ببرند، این است که مسئولیت پذیر باشید. اگر همسرتان شب ها به بچه شیر می دهد شما پوشک را عوض کنید. اگر یک نفر بچه را به حمام می برد، دیگری باید لباس هایش را آماده کند. شام را با هم آماده کنید و برای اینکه هیچ کس خسته نشود، شب بیداری ها را با هم تقسیم کنید.

همچنین یاد بگیرید بدون انتقاد به عملکرد دیگری، همراه هم باشید. این نکته را به خودتان یادآوری کنید که این فرزند هر دوی شما است.‏

 

4_ وقتی کودکتان می خوابد، شما نیز بخوابید

 

هیچ نوزادی نیست که تمام شبانه روز بیدار بماند. بیشتر نوزادان ساعت های زیادی از شبانه روز را خواب هستند. این فرصت مناسبی است که شما هم بیشتر استراحت کنید.

در طول این زمان، به جای انجام کارهای خانه، هر زمان که کودک به خواب می رود، سعی کنید شما نیز استراحت کنید. اگر نمی توانید بخوابید، تکنیک های آرام سازی مانند حمام آب گرم، خواندن یک کتاب یا نوشیدن چای گیاهی که ذهن شما را آرام کند و یک خواب خوب را برای شما به ارمغان آورد، امتحان کنید. 

حتی زمانی که مادران شیرده به نوزاد خود شیر می دهند و یا او را در آغوش گرفته اند تا بخوابد نیز فرصتی برای استراحت آنها می باشد. اگر بچه بی قراری و گریه نمی کند و شما نشسته اید و او را می خوابانید این را فرصتی برای استراحت خود بدانید.‏

 

وقتی نوزاد خواب است شما نیزبخوابید

5_ مصرف کافئین را محدود کنید

 

شما ممکن است هر روز صبح به نوشیدن  یک فنجان  قهوه عادت داشته باشید، اما این کار اغلب یکی از دلایل سخت خوابیدن است. اگر نمی توانید که از کافئین به طور کامل اجتناب کنید، سعی کنید مصرفتان را به یک فنجان قهوه محدود کنید و این کار را نیز در بعد از ظهر انجام ندهید.

 

6_ استرس را از خود دور کنید

 

استرس باعث خستگی شما می شود، همچنین باعث می شود که خوابتان هم دشوار شود. سعی کنید نگران نباشید و یا در مورد چیزهای مختلف استرس نداشته باشید. همچنین تکنیک های ضد افسردگی مانند یوگا، پیاده روی و یا گوش دادن به موسیقی آرام می تواند باعث کاهش استرس در مادران باردار و شیرده شود.

 

 

نظرات بسته شده است.