ورزش برای دیابتی ها

اختلال متابولیک، یکی از اختلالاتی است که در بدن بوجود می آید و آن را دیابت یا بیماری قند می نامند. هورمون انسولین در بدن انسان، وظیفه پایین آوردن و کنترل قند خون را بر عهده دارد. افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می شوند، بدن آنها توانایی تولید این هورمون را از دست می دهد و باعث ایجاد اختلالاتی در بدن می شود.

ورزش، بهترین راه برای بهبود توانایی بدن و کنترل قند خون است. در این مقاله به بررسی این مطلب خواهید پرداخت که چه میزان ورزش برای افراد دیابتی لازم و کافی است.

ورزش و دیابت:

اگر مبتلا به دیابت هستید، برای شروع یک برنامه ورزشی، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. باید از پزشک بپرسید که فعالیت بدنی در چه سطحی باید باشد، یا اینکه آیا به مراقبت‌های ویژه نیاز دارید یا خیر و اینکه چه داروهایی باید مصرف کنید. این‌ها از جمله مسائلی هستند که باید در جلسه معاینه با پزشک در مورد آن گفتگو کنید.

_ حداقل ۵ روز در هفته ورزش کنید

هنگام ورزش ماهیچه‌های بدن گلوکز را به عنوان سوخت از رگ‌ها بیرون می‌کشند و به کنترل قندخون کمک می‌کنند. در مطالعاتی که پژوهشگران انجام داده اند، دریافتند که این اتفاق نه فقط در طول فعالیت فیزیکی ورزش، بلکه حتی ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از آن هم ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که افراد دیابتی حداقل ۵ روز در هفته ورزش ‌کنند تا جذب گلوکز به وسیله عضله‌ به صورت پیوسته انجام شود.

ورزش در دیابتی ها

_ درطول روزهرچقدر می توانید ورزش کنید

در مطالعات زیادی که در زمینه ورزش و دیابت انجام شده است، محققان دریافتند که، پیاده‌روی (و در مواردی دوچرخه‌سواری و دوی آهسته) به مدت ۳۰ دقیقه در هر روز می‌تواند کاملا در کنترل قندخون موثر واقع شود. در مطالعه ای که به مدت دو سال بر روی بیماران دیابتی انجام شد، پژوهشگران دریافتند، آنهایی که به طور متوسط ۳۸ دقیقه در روز ورزش و فغالیت بدنی داشتند، به طور قابل قبولی به کنترل قندخون خود دست یافتند. در عین حال افرادی که زمان بیشتری را به ورزش اختصاص می دادند به عنوان مثال تا ۸۵ دقیقه در روز، ورزش کردند، علاوه بر کنترل قند خون، توانستند کاهش وزن نیز داشته باشند. متخصصان تغذیه، 45 _ 60 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی را برای تناسب اندام و کاهش وزن سریع به صورت روزانه توصیه می کنند.

یک فرد مبتلا به دیابت که تا به حال سابقه ورزش منظم را نداشته است، ضرورتی ندارد که ورزش را با ۳۰ تا ۶۰ دقیقه شروع کند. زیرا بدن آمادگی لازم را برای این کار ندارد و بعد از چند دقیقه به نفس‌نفس خواهد افتاد و ناامید خواهد شد و از ادامه پشیمان خواهد شد.  در این صورت، حتی ممکن است دچار صدمات جبران‌ناپذیری شود. بنابراین، برای شروع با هر مقداری که برای شما مقدور می باشد آغاز کنید. حتی می‌توانید با  ۵ یا 10 دقیقه در روز شروع کنید و هر روز چند دقیقه به آن اضافه کنید.

ورزش در دیابتی ها

_ یک برنامه ی منظم و صحیح داشته باشید

فردی که مبتلا به دیابت است و در عین حال دچار اضافه وزن و چاقی می باشد، اگر یک برنامه ورزشی منظم و صحیح را به صورت پیوسته انجام دهد، وزن کم خواهد کرد البته در کنار کنترل قند خون و تغذیه ی سالم. طبق مطالعات انجام شده،  ورزش منظم به کنترل قند خون آنها نیز کمک می‌کند. ورزش منظم به آنها انرژی بیشتری می‌دهد و باعث کاهش درد و خواب بهتر و تقویت روحیه در بیماران دیابتی می گردد

همان‌طور که قبلا اشاره شد، ورزش قندخون را کاهش می‌دهد. اما به چه میزان؟ جواب این سوال در افراد گوناگون متفاوت است. کارشناسان ورزش و تغذیه که در کلینیک‌های دیابت مشغول‌اند معمولا به بیماران دیابتی توصیه می‌کنند که برخوردشان با ورزش درست شبیه داروهای کاهنده قندخون باشد. یعنی قبل و بعد از ورزش قندخون‌شان را اندازه‌گیری کنند و براساس مدت و میزان فعالیت فیزیکی به یک برآورد کلی از تاثیر ورزش در میزان قندخون‌شان دست یابند.

ورزش در کنار رژیم‌غذایی و داروهای دریافتی به ابزار مطمئنی برای کنترل قند تبدیل خواهد شد و علاوه بر آن خطر عوارضی مانند هایپوگلیسمی پس از ورزش کاهش خواهد یافت؛ وضعیتی که باعث کاهش ناگهانی سطح قند خون میشود و تا یک حد خطرناک می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تنها از طریق ورزش می توانند سطح قند خون شان را کنترل کنند.

 

نظرات بسته شده است.