آهسته غذا بخورید

آیا آهسته غذا خوردن می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

بسیاری از مردم غذای خود را سریع و با بی‌توجهی می‌خورند. این امر موجب افزایش وزن و سایر مشکلات می‌شود. آهسته غذا خوردن مزایای بسیاری دارد.

سریع خوردن غذا موجب افزایش وزن در افراد می‌شود و کسانی که سریع غذا می‌خورند ۱۱.۵% احتمال بیشتری دارد که چاق شوند. در یک مطالعه بر روی بیش از ۴۰۰۰ بزرگسال که با سرعت غذا می‌خوردند، مشخص شد که از سن ۲۰سالگی بیشترین میزان افزایش وزن در آنها شروع شده است. اهسته غذا خوردن به شما کمک میکند کاهش وزن سریع در مدت کوتاه داشته باشید. در ادامه ی این متن به سایر مزایای آهسته خوردن اشاره خواهد شد:

آهسته غذا خوردن به کم خوردن کمک می‌کند

اشتها و خوردن غذا عمدتاً توسط هورمون‌ها کنترل می‌شود. بعد از غذا، روده ترشح یک هورمون به نام گرلین که گرسنگی را کنترل می‌کند را آغاز و ترشح هورمون سیری را شروع می‌کند. این هورمون به مغز می‌گوید که غذا خوردید و اشتها را کاهش میدهد و در شما احساس سیری را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند که دست از خوردن بکشید. این فرآیند حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. پس آهسته کردن خوردن به مغز شما زمان کافی می‌دهد تا این سیگنال را دریافت کند.

آهسته غذا بخورید
آهسته خوردن سبب کاهش میزان دریافت کالری می‌شود

در یک مطالعه که بر روی افراد با وزن متعادل انجام شد، مشخص شد هنگامی که افراد آهسته غذای خود را خورده‌اند میزان کالری دریافتی کمتر بوده و همچنین زودتر احساس سیری کرده‌اند. این کاهش در دریافت میزان کالری می‌تواند در دراز مدت سبب کاهش وزن سریع شود.

سایر مزایای آهسته غذا خوردن:

۱_افزایش حس لذت از غذا
۲_بهبود گوارش و هضم غذا
۳_کمک به جذب بهتر مواد غذایی
۴_احساس آرامش بیشتر
۵_کاهش استرس

مزایای آهسته غذا خوردن
چند توصیه برای شروع آهسته خوردن:

۱_اجتناب از گرسنگی شدید
۲_بیشتر جویدن
۳_خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن بیشتر دارند
۴_نوشیدن آب
۵_از وسایل الکترونیکی خود استفاده نکنید
۶_از تایمر استفاده کنید
۷_پس از هر لقمه غذا قاشق و چنگال خود را زمین بگذارید تا زمان بیشتری از شما بگیرد
۸_نفس عمیق بکشید
۹_صبور باشید

خوردن سریع غذا می‌تواند موجب افزایش وزن و کاهش احساس لذت از غذا شود. خوردن آهسته غذا باعث افزایش احساس سیری و کاهش وزن سریع می‌شود.

نظرات بسته شده است.