رژیم غذایی خیار

رژیم غذایی خیار ، یک برنامه کاهش وزن در کوتاه مدت است و طرفداران آن ادعا می کنند که پیروی از این رژیم غذایی به مدت 7 الی 14 روز، باعث 7 کیلوگرم کاهش وزن میشود. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب رژیم غذایی خیار و اینکه آیا این یک روش مطمئن برای کاهش وزن است یا خیر بپردازیم.

رژیم غذایی خیار چیست؟

رژیم غذایی خیار، یک رژیم غذایی کوتاه مدت است که کاهش وزن سریع را به تضمین می کند. این رژیم با محدود کردن مصرف کالری، باعث کاهش وزن در مدت کوتاه میشود. اما به دلیل این که فاقد مواد مغذی می باشد، غیر قابل تحمل و ناپایدار است.

نسخه های زیادی از این رژیم غذایی وجود دارد، اما بیشتر آنها ادعا می کنند که شما می توانید در مدت 7 روز، تا 15 پوند (7 کیلوگرم) از وزن خود را کاهش دهید.

در این رژیم غذایی عمدتا از خیار به همراه چندین غذای سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ، جوجه، ماهی و آجیل استفاده می گردد. رژیم خیار توصیه می کند که خیار را جایگزین بیشتر غذاها کنید، به این معنی که حتی سایر میوه ها و سبزیجات را باید به میزان حداقل مصرف کنید. از آنجایی که این رژیم غذایی فاقد تنوع است، رعایت آن بیشتر از 14 روز توصیه نمی شود.

قوانین رژیم خیار

 اصول رژیم غذایی خیار

هیچ قانون استانداردی در مورد این رژیم غذایی وجود ندارد. این رژیم غذایی توصیه می کند که هر وقت احساس گرسنگی کردید، خیار بخورید. نظریه و نگرش این رژیم این است که چون خیار کالری پایینی دارد، می توانید هر مقدار که می خواهید بخورید و هنوز هم کمبود کالری داشته باشید.

خیار، پروتئین پایینی دارد. پروتئین یک ماده مغذی است که سلامت پوست، ماهیچه ها و مفاصل شما را حفظ می کند. به همین دلیل، این نوع رژیم غذایی توصیه می کند که خیار را با برخی از غذا های سرشار از پروتئین مصرف کنید. علاوه بر این، می توانید مقداری از کربوهیدرات ها را به غذاهایی مانند نان برشته، برنج قهوه ای یا سیب زمینی اضافه کنید.

تاثیر رژیم غذایی خیار در کاهش وزن

هیچ مطالعه ای، رژیم غذایی خیار را به طور خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار نداده است. با این حال، می توانید انتظار داشته باشید که وزن خود را با رعایت این رژیم کم کنید، زیرا کالری خیلی پایینی دارد.

این کاهش وزن فقط به مدت ۷ تا ۱۴ روز طول می کشد و بعید است که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست بدهید و زمانی وزن خود را از دست خواهید داد که رژیم غذایی عادی خود را ازسر بگیرید.

استفاده از رژیم های محدود کننده سخت و دشوار است. برعکس، رژیم های غذایی که به راحتی اجرا می شوند، عملکرد بهتری دارند و منجر به نتایج بهتر و پایدارتری

خواهند شد.  هرچه رژیم غذایی محدودتر باشد، رعایت آن برای افراد دشوارتر است.

هم چنین با مصرف خیار تنها مقدار کمی از مواد مغذی مانند پتاسیم، ویتامین C و ویتامین K را دریافت می کنید. خیار فاقد پروتئین، چربی، فیبر، کلسیم، آهن و بسیاری از مواد مغذی دیگر مورد نیاز برای سلامتی است. حتی اگر به هر وعده غذایی خود پروتئین را اضافه کنید، احتمال کمی وجود دارد که نیازهای روزانه خود را به دلیل محدودیت غذایی دریافت کنید.

بیشتر افراد پس از پایان دادن به یک برنامه کاهش وزن، به خصوص در رژیم غذایی که رفتارهای تغذیه ای سالمی را ارائه نمی کند، دوباره به وزن اولیه خود و یا حتی بیشتر از آن برمی گردند. برای کاهش وزن مناسب و ماندگار و بهبود سلامتی خود، انواع مختلف غلات، سبزیجات، میوه ها، چربی های سالم و پروتئین کم چرب را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

معایب رژیم غذایی خیار

معایب رژیم غذایی خیار

در رژیم غذایی خیار، با اینکه ممکن است به طور موقت لاغری سریع داشته باشید، اما این رژیم دارای جنبه های منفی زیادی است:

1_  این رژیم بسیار محدود است

رژیم غذایی خیار، مصرف بیشتر گروه های غذایی را محدود کرده است و تقریبا فقط مصرف خیار را به مدت دو هفته، توصیه می کند.

این رژیم غذایی نه تنها مواد مغذی کافی ندارد، بلکه رفتارهای تغذیه ای ناصحیح را نیز ارائه می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی محدود، نوعی از ناهنجاری تغذیه ای است که منجر به عدم  توانایی شما برای کنترل مصرف مواد غذایی می گردد و به شدت با چاقی همراه می باشد.

 

2_ پایین بودن چربی و پروتئین خیار

خیار در صورتی که با یک رژیم غذایی متعادل همراه باشد، می تواند منبع خوبی از مواد مغذی باشد. خیار به طور طبیعی کم کالری است و  پروتئین و چربی کمی دارد که هردوی آنها از مواد مغذی ضروری به شمار می روند. یک خیار به وزن 300 گرم، تنها ۲ گرم پروتئین و 3 گرم چربی را تامین می کند.

با توجه به اینکه پروتئین، برای بسیاری از عملکردهای بدن شما مانند تولید آنزیم ها و هورمون ها و حفظ و نگهداری ساختار پوست و رشد ماهیچه ها ضروری می باشد. در عین حال، چربی ها برای عملکرد عصبی، سلامت مغز و جذب ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E و K ضروری است.

این رژیم غذایی پیشنهاد می کند که خیار را با منابع غذایی سرشار از پروتئین مانند مرغ یا تخم مرغ که مقداری پروتئین و چربی را فراهم می کند، مصرف کنید. با این حال، تحقیقات نشان می دهند که در هر وعده غذایی باید پروتئین مصرف شود تا به حفظ و رشد ماهیچه ها کمک کند.

 

3_رژیم غذایی خیار ناپایدار است

رژیم غذایی خیار نمی تواند برای طولانی مدت دوام داشته باشد، چون کالری خیلی کمی دارد و منبع کاملی از مواد مغذی را نمی باشد. بنابراین محدودیت شدید کالری در طول زمان، ممکن است  منجر به کاهش متابولیسم بدن شود،

در نتیجه، احتمال اینکه وزن از دست داده خود را دوباره به دست آورید وجود دارد، حتی اگر کالری کمتری نسبت به قبل از شروع رژیم غذایی خود دریافت کنید.

هیچ دلیلی برای محدود کردن مصرف غذاهای کامل و سالم مانند ماهی، غلات کامل، سبزیجات و میوه ها وجود ندارد.

مواد غذایی موجود در رژیم خیار

غذاهای مورد استفاده در رژیم غذایی خیار:

در این رژیم غذایی لازم است که در هر وعده غذایی و در بیشتر میان وعده ها از خیار استفاده کنید. به دلیل پایین بودن مقدار پروتئین، افزودن یک منبع پروتئینی به هر وعده غذایی توصیه می شود.

در زیر لیستی از غذاهای که در رژیم غذایی خیار مجاز به استفاده از آنها می باشید شرح داده شده است:

1_ سبزیجات

خیار، گوجه فرنگی، اسفناج، کرفس و دیگر سبزیجات به مقدار کم

2_ پروتئین

مرغ، گوشت گوساله، ماهی، تخم مرغ، ماست یونانی، پنیر محلی و پنیر چدار

3_ کربوهیدرات ها

برنج قهوه ای، سیب زمینی، نان کل گندم

4_ چربی ها

روغن زیتون

و همچنین استفاده از نوشیدنی های کم کالری مانند آب و چای.

 

غذاهایی که در رژیم خیار باید از آن ها اجتناب کنید:

از آنجایی که در این رژیم غذایی، نیازی به پرهیز از غذاهای خاص وجود ندارد، ولی جایگزین کردن اغلب مواد غذایی با خیار توصیه می گردد.

محدودیت های غذایی این رژیم شامل:

1_ میوه ها

میوه ها معمولا به صورت اسموتی و یا بخش هایی از یک غذای کوچک محدود می شوند.

2_ روشهای پخت و پز

با وجود این که در این مورد بحثی صورت نگرفته است، اما کباب کردن مواد غذایی حاوی پروتئین، در مقایسه با سرخ کردن آنها، به دلیل کالری کمتر آن ارجحیت دارد.

3_ غذاهایی با قند زیاد

مصرف شیرینی هایی مانند آبنبات، دسرها و نوشابه های گازدار باید محدود شوند.

در صورتی که به دنبال کاهش وزن متناسب و پایدار می باشید، بهتر است به دنبال یک رژیم غذایی متعادل و دارای مواد مغذی باشید که مصرف انواع غذاها را توصیه می کند و همچنین مانع از محدودیت شدید کالری می شود. 

نظرات بسته شده است.