کاهش کلسترول خون در کودکان با مصرف رژیم غذایی گیاهی

تعداد کودکان مبتلا به کلسترول خون بالا در حال افزایش است. بنابراین، باید راهکارهایی به منظور ایجاد تغییرات موثر در شیوه زندگی و در نتیجه پیشگیری از بروز بیماری های قلبی- عروقی در این کودکان یافت شود. در بزرگسالان اثربخشی رژیم های غذایی گیاهی در پیشگیری از بیماری های قلبی- عروقی در مطالعات مختلف مشخص شده است. در یک مطالعه 4 هفته ای که نتایج آن به تازگی منتشر شده است، محققان دریافت رژیم غذایی گیاهی و رژیم غذایی توصیه شده توسط انجمن قلب آمریکا(AHA) را در 28 کودک چاق مبتلا به کلسترول بالای خون که در محدوده سنی 18-9 سال قرار داشتند، مقایسه کردند. افراد دریافت کننده رژیم غذایی گیاهی از گیاهان و غلات کامل، مقدار محدود آووکادو و آجیل ها استفاده کرده و رژیم غذایی آن ها فاقد چربی افزوده شده و محصولات حیوانی بود. در این کودکان مصرف پروتئین حیوانی از 42 گرم در روز به 24/2 گرم در روز کاهش یافت. همچنین درصد کالری دریافتی آن ها از چربی و چربی اشباع به ترتیب به 18 درصد و 6/3 درصد کاهش یافت. در این کودکان بهبودی در 9 شاخص مشاهده شد که عبارتند از: نمایه توده بدنی (BMI)، فشار خون سیستولیک، وزن، محیط میانه دور بازو، کلسترول تام، لیپوپروتئین با دانسیته کم (LDL)، انسولین و نیز دو شاخص بیماری قلبی شامل میلوپراکسیداز و پروتئین واکنشی C با حساست بالا (hs-CRP).
افراد دریافت کننده رژیم انجمن قلب آمریکا، میوه، سبزیجات، غلات کامل و تصفیه شده مصرف کرده و رژیم غذایی آن ها حاوی سدیم کم، لبنیات کم چرب، روغن های گیاهی، مقادیر متوسط گوشت بدون چربی و ماهی بود. در این کودکان از مجموع کالری دریافتی روزانه کمتر از 30 درصد از چربی و کمتر از 7 درصد از چربی اشباع تامین شده و میزان دریافت روزانه سدیم کمتر از mg1500 و دریافت کلسترول کمتر از mg300 بود. در این کودکان بهبودی در 4 شاخص مشاهده شد که عبارتند از: وزن، محیط دور کمر، محیط میانه دور بازو و میلوپراکسیداز.
نکته عملی: افزایش مصرف غذاهای گیاهی مانند میوه، سبزی و غلات کامل، کاهش دریافت چربی به خصوص چربی های اشباع ماننده کره، خامه و … درکاهش کلسترول خون در کودکان مبتلا موثر است.
منبع:


Macknin M, et al. “Plant-Based, No-Added-Fat or American Heart Association Diets: Impact on Cardiovascular Risk in Obese Children with Hypercholesterolemia and Their Parents.” The Journal of Pediatrics, 2015
 

نظرات بسته شده است.