چرا در زمان‌هایی به جز دوران قاعدگی، دچار گرفتگی‌ عضلات در ناحیه شکم می شوم؟

بسیاری از زنان دچار درد شکمی در ناحیه لگن و گرفتگی عضلات (کرامپ) می‌شوند، اما دلیل این امر همیشه قاعدگی نمی‌باشد. کیست‌ها، یبوست، بارداری و حتی سرطان می‌توانند دردهایی مشابه با درد دوران قاعدگی ایجاد کنند. تشخیص اینکه دردها ناشی از علل ساده و یا جدی‌تر باشد، دشوار است. اما ۱۳ دلیل مشترک برای آن‌ها وجود دارد:

 

 1. بیماری التهابی روده یا IBD (بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو)

تعریف: تورم و سوزش دراز مدت (مزمن) در قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش می‌باشد. این بیماری می تواند ناشی از اختلال در سیستم ایمنی بدن شما باشد. بیماری التهابی روده با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) متفاوت است. کرون می‌تواند بر روی هر قسمتی از دستگاه گوارش (از جمله دهان) تاثیر بگذارد. کولیت اولسراتیو تنها شامل روده بزرگ (کولون) می‌شود.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: بستگی به نوع IBD دارد. در بیماری کرون درد در کمر و  قسمت پایین و راست شکم وجود دارد. این دردها می‌توانند خفیف تا شدید باشند. در کولیت اولسراتیو گرفتگی در سمت چپ پایین شکم می‌باشد. سایر علائم: هر یک از این علائم به نوع خاصی از IBD تعلق دارد، مانند:

 • تغییرات شدید در حرکات روده (اسهال، یبوست)
 • احساس نیاز سریع به تخلیه روده
 • احساس می کنید که روده‌های شما پس از اجابت مزاج به طور کامل خالی نمی‌شوند.
 • خون در مدفوع
 • کاهش وزن
 • تب
 • خستگی

 

 1. تخمگ‌گذاری

تعریف: اگر شما یائسه نشدید و هنوز تخمدان دارید، ممکن است در اواسط ماه حدود ۱۴-۱۰ روز قبل از قاعدگی‌تان دچار گرفتگی عضلات شوید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخمدان‌های شما یک تخمک آزاد می‌کنند تا بدن آماده‌ی بارداری احتمالی گردد. این کرامپ و گرفتگی درد متوسطی دارد.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: درد در یک طرف و پایین شکم وجود دارد. از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. می‌تواند شدید و ناگهانی بوده یا فقط یک انقباض خفیف باشد. طرف درد بستگی به تخمدانی دارد که تخمک را آزاد کرده است. ممکن است هر ماه سمت درد تغییر کند یا هر بار در یک طرف ثابت رخ دهد.

سایر علائم: علائم زیادی ندارد.

 

 1. ترکیدن کیست تخمدان

تعریف: کیست یک کیسه‌ی مایع می‌باشد. گاهی اوقات در تخمدان تشکیل می‌شوند. نوعی از آن، به نام کیست فولیکولار، برای رهاسازی تخمک شکسته شده و بعداً در بدن جذب می‌شود. اگر این اتفاق نیفتد، یک کیست متفاوت ممکن است شکل بگیرد. اکثر آن‌ها بی ضرر بوده، اما اگر بزرگ شوند احتمال ترکیدن‌شان افزایش می‌یابد.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: پارگی کیست همیشه باعث درد نمی‌شود. اما اگر درد داشته باشد، گرفتگی ناگهانی و شدیدی را در هر دو طرف شکم زیر ناف تجربه خواهید کرد. محل درد به اینکه کدام تخمدان کیست دارد، وابسته است.

سایر علائم: لکه‌بینی در این شرایط محتمل است. قبل از پارگی کیست، ممکن است احساس درد یا فشار در شکم، ران‌ها یا کمرتان نمایید.

 

 1. درد بارداری

تعریف: جنین در حال رشد به دیواره رحم متصل می‌شود. این موضوع “درد لانه گزینی” نیز نامیده می‌شود و نشانه‌ای از پیشرفت بارداری است.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: ممکن است گرفتگی‌های عضلانی خفیفی تا هفته چهارم بارداری حس نمایید – تقریباً مطابق با زمانی که باید  به طور معمول پریود شوید. اگر از بارداری خود مطمئن نیستید، بهتر است که آزمایش دهید.

سایر علائم: عارضه‌ی دیگری وجود ندارد. اگر باردار باشید، احتمالاً تهوع و ویار از هفته‌ی پنجم و ششم شروع می‌شود.

 

 1. حاملگی خارج از رحم

تعریف: بدین معناست که بچه در جای دیگری به جز رحم رشد کند. در بیشتر مواقع در یکی از دو لوله فالوپ اتفاق می‌افتد. این حاملگی برای مادر خطرناک است و منجر به تولد نوزاد زنده نمی‌شود.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: ممکن است کرامپ‌های خفیفی همراه با درد ناگهانی در یک طرف شکم، پایین ناف داشته باشید. درد تا جایی می تواند شدت یابد که آن را تا شانه و پایین کمر حس کنید.

سایر علائم: قبل از کرامپ، ممکن است علائم حاملگی معمولی مانند حالت تهوع و سوزش سینه داشته باشید. اما در تمام زنانی که بارداری خارج از رحم دارند، دیده نمی‌شود. حتی ممکن است متوجه نشوید که باردار هستید.

 

 1. سقط جنین

تعریف: به معنی از دست دادن جنین قبل از هفته بیستم بارداری می‌باشد.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: ممکن است مثل دردهای دوران قاعدگی شروع شود و سپس شدت یابد.

سایر علائم: احتمال خونریزی واژینال یا لکه‌بینی وجود دارد. برخی از زنان باردار این علائم را دارند، اما سقط نخواهد داشت. به هر حال، بهتر است در صورت وقوع چنین اتفاقی حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 1. اندومتریوز

تعریف: بیماری مزمنی است که در آن بافتی مشابه با رحم به سایر ارگان‌ها متصل شده و شروع به رشد می‌کند.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: مشابه کرامپ‌های قاعدگی می‌باشد، اما ممکن است هر زمانی از ماه اتفاق بیفتد. این درد ممکن است در کمر، شکم و زیر ناف باشد.

سایر علائم: برخی از زنان حرکات روده ای دردناکی دارند. اندومتریوز می‌تواند برای بارداری مشکل‌ساز شود.

 

 1. بیماری التهابی لگن (PID)

تعریف: عفونت باکتریایی است که معمولاً با رابطه جنسی گسترش می‌یابد. قسمت‌های مربوط به بارداری و رشد جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اعم از: لوله‌های فالوپ، رحم، تخمدان، واژن و دهانه رحم.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: درد در هر دو طرف و زیر ناف و پایین کمر حس می‌شود. هر زمانی از ماه می‌تواند این اتفاق بیفتد.

سایر علائم: PID سبب تغییرات غیرطبیعی واژن و گاهی اوقات لکه‌بینی می‌شود. ممکن است در حین اجابت مزاج یا رابطه جنسی احساس درد یا سوزش کنید. احتمالاً قاعدگی‌های سنگین‌تر و طولانی‌تری خواهید داشت. ممکن است دچار تب یا تهوع و استفراغ شوید.

 

 1. اختلال عضلات کف لگن

تعریف: اسپاسم شدید عضلات است که به مثانه، رحم، واژن و رکتوم گسترش می‌یابد. ممکن است ناشی از آسیبی باشد که از زایمان طبیعی نشات می‌گیرد یا پس از یک تصادف اتفاق می‌افتد.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: آن‌ها شدید هستند – مانند کرامپ‌های ناگهانی زیر دل. همچنین ممکن است به کشاله‌ی ران و کمر نیز نشر پیدا کند.

سایر علائم: ممکن است در حین رابطه جنسی یا در دوران قاعدگی احساس سوزش در واژن و مشکل دفع مدفوع داشته باشید. ممکن است در زمان اجابت مزاج احساس سوزش نمایید یا مدام حس کنید که باید به دستشویی بروید. اگر این علائم را دارید، یک آزمایش ادرار جهت تشخیص عفونت مثانه نیز انجام دهید. در صورت مبتلا بودن، پزشک قادر به دیدن باکتری در ادرار خواهد بود.

 

 1. التهاب مثانه

تعریف: این بیماری مزمن مثانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی پزشکان آن را “سندرم مثانه دردناک” می‌نامند.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: درد را در ناحیه پایین شکمی (لگن) و اندام تناسلی حس می‌کنید. با پر شدن مثانه و در دوران قاعدگی وخیم‌تر می‌شود.

سایر علائم: مدام احساس نیاز به اجابت مزاج می‌کنید و ممکن است رابطه جنسی‌تان مختل شود.

 

 1. سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

تعریف: این اختلال باعث درد شکمی، نفخ، اسهال، یبوست یا هر دو می‌شود.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: به طور ناگهانی و اطراف ناف رخ می‌دهد. ممکم است پس از اجابت مزاج از بین بروند. درد شما بستگی به این دارد که مبتلا به اسهال شدید یا یبوست. ممکن است هر دو این شرایط برایتان پیش آید یا فقط یکی از آن‌ها درگیرتان کند. علائم معمولاً در دوران قاعدگی بدتر می‌شوند.

سایر علائم: ممکن است احساس فشار نمایید، مانند اینکه سعی کردید خودتان را تخلیه کنید، اما به طور کامل موفق نبودید. احتمال دارد احساس ناراحتی در شکم و نفخ داشته باشید یا در مدفوع خود لک‌های موکوسی ببینید.

 

 1. آپاندیسیت

تعریف: تورم کیسه کوچک آپاندیس در انتهای روده بزرگ می‌باشد.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: ممکن است درد ابتدا در اطراف ناف شروع شود. سپس وخیم‌تر شده و به سمت راست شکم شما حرکت می‌کند. کرامپ‌ها خیلی سریع بدتر می‌شوند و شما را از خواب بیدار می‌کنند. با عطسه، سرفه و یا حرکت این علائم شدت می‌یابند.

سایر علائم: تقریباً نیمی از افراد مبتلا به آپاندیسیت دچار تب، احساس ناراحتی در شکم یا استفراغ می‌شوند.

 

 1. سرطان تخمدان

تعریف: این نوع از سرطان از تخمدان‌ها (اندام‌های تولیدکننده تخمک) شروع می‌شود.

کرامپ‌ها چه نشانه‌هایی دارند: مبهم هستند. ممکن است درد را ناشی از سایر موارد مانند یبوست یا نفخ بدانید. اما احساس ناراحتی و فشار در زیر شکم‌تان از بین نمی‌رود.

سایر علائم: ممکن است شکم‌تان متورم شود تا جایی که نتوانید دکمه‌های شلوارتان را ببندید. بعد از خوردن غذا سریع احساس سیری می‌کنید و به دفعات احساس نیاز به اجابت مزاج پیدا خواهید کرد. در صورت ادامه داشتن این علائم بیش از ۲ هفته حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

 

همیشه اگر دچار کرامپ‌هایی شدید که خوب نشدند به پزشک مراجعه کنید. وی در مورد اینکه دردهای شما موقتی یا مزمن هستند، سوال می پرسد. هرچه اطلاعات بیشتری بدهید، سریع‌تر درمان خواهید شد.

نظرات بسته شده است.