تغذیه و اصلاح شیوه زندگی در سندرم متابولیک

اصطلاح سندرم متابولیک به گروهی از عوامل خطر از جمله: چاقی شکمی، فشار خون بالا، قند خون بالا و سطوح نامناسب کلسترول خون گفته می شود. شاید تعجب بر انگیز باشد اما هیچ الگوی درمانی ویژه و خاصی برای این سندرم تعریف نشده است. به جای آن، معالجه این عارضه عموما از طریق تمرکز بر هر یک از عوامل خطر و تلاش برای برطرف کردن آنها می باشد.  هدف از درمان آن است که شانس خطرات برای  بیماریهای قلبی-عروقی و دیابت، کاهش یابند.

در اغلب موارد بهترین راهکار درمانی برای سندرم متابولیک؛ تداوم مراقبت و تلاش شخص خودتان است. اصلاح رفتارهای غذایی نظیر خوردن غذاهای سالمتر و فعالیت بدنی بیشتر از اولین مواردی هستند که پزشک معالجتان از شما درخواست می کند.

آنچه به عنوان یک اصل باید بپذیرید آنست که عادات غذایی ناسالم برای شما دردسرساز می گردند. ولی با اصلاح روش زندگی، چه بسا بتوانید تمام ریسک فاکتورها را به طور کامل  برطرف نمایید. در مقالات این شماره به اثرات مفید روغن زیتون و مغزهای گیاهی یا خشکبار در بهبود چربیهای خون و بیماریهای متابولیک مقالاتی ارائه شده است. در این سرمقاله به طور خلاصه به نکات اساسی در اصلاح شیوه زندگی برای بهبود سندرم متابولیک پرداخته ایم.

کاهش خطرات سندرم متابولیک با اصلاح شیوه زندگی

متخصصین علوم پزشکی اظهار می دارند که اصلاح شیوه زندگی، درمان اصلی برای سندرم متابولیک است. از مراحل اصلاح شیوه زندگی عبارتند از:

_انجام فعالیت بدنی و ورزش: ورزش و فعالیت بدنی یک راهکار عالی برای کاهش وزن و تناسب اندام است. اگر دارای اضافه وزن هستید، ورزش و فعالیت بدنی یک راهکار کلیدی برای حل مشکل شماست. ولی اگر علارغم ورزش و فعالیت بدنی عقربه ترازو تکان نخورد و پیشرفت سریعی در کاهش وزن نداشتید؛ ناامید و بی انگیزه نگردید. حتی اگر شما با ورزش نتوانسته باشید حتی نیم کیلو وزن کم کنید؛ باز باید امیدوار باشید چرا که ورزش در کاهش فشار خون،  بهبود سطوح کلسترول خون و بهبود مقاومت به انسولین موثر است.

از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که اگر تناسب اندام شما به هم ریخته است باید به تدریجی و به آرامی، ورزش و فعالیت بدنی تان را شروع کنید. سعی کنید پیاده روی خود را افزایش دهید. سعی کنید فعالیت بدنی بیشتری را به زندگی روزانه تان بیاورید. هر زمانی که سرپا هستید؛ بهانه ای را پیدا کنید که موجب شود بیشتر قدم بزنید و فعالیت داشته باشید. همچنین می توانید برای افزایش انگیزه و تداوم تلاشتان، یک همراه برای خود برگزینید.

ایده آل آنست که فعالیت بدنی خود را در طی روزهای هفته افزایش دهید تا اینکه سرانجام  هر روز از فعالیت بدنی مطلوبی برخوردار گردید. ولی نباید خیلی بلند پراوازنه فکر کنید و از خود توقع های بیش از حد داشته باشید، چرا که اگر برنامه فعالیت و ورزشی که برای خود تنظیم می نمایید خیلی دشوار باشد، ممکن است فقط منجر به ناامیدی و تسلیم شدن شما گردد. شما نیازمند دستیابی به  سطوحی از ورزش و فعالیت بدنی هستید که مناسب شرایطتان باشند. متخصصین تغذیه و تناسب اندام می توانند رهنمودهای مفیدی را در این زمینه به شما ارائه نمایند.

_یک رژیم غذایی سالم: یک رژیم غذایی سالم می تواند در بهبود سطوح کلسترول خون، مقاومت به انسولین و فشار خون بسیار موثر باشد، حتی اگر وزنتان مناسب نباشد.  می توانید در مورد چگونگی رژیم غذایی تان، با یک متخصص تغذیه مشاوره کنید. افرادی که به بیماری قلبی یا دیابت مبتلا هستند، به الگوهای غذایی ویژه ای نیاز دارند. به طور کلی نشان داده شده است که یک رژیم غذایی سالم (که محتوای چربی اشباع، چربی ترانس، کلسترول و نمک آن محدود بوده و غنی از میوه و سبزیجات باشد)؛ به افراد دارای فشار خون بالا و در معرض خطر بیشتر برای بیماری قلبی کمک می نماید.  بسیاری از پزشکان  و متخصصین تغذیه رژیمی شبیه رژیم مدیترانه ای را پیشنهاد می کنند. این رژیم غذایی بر مصرف چربی های خوب (نظیر چربی تک غیر اشباع موجود در روغن زیتون) تاکید دارد و دارای یک توازن خوب از کربوهیدراتها و پروتئین های سالم می باشد.  شما می توانید در راستای دستیابی به یک رژیم غذایی مناسب، با یک متخصص تغذیه مشورت داشته باشید.

_کاهش مقداری از وزن مازاد:اگر شما دارای اضافه وزن و یا چاقی هستید؛ کاهش وزن شاه کلیدی برای بر طرف نمودن خطرات مرتبط برای سندرم متابولیک در شماست. واضح است که کاهش وزن ار نتایج ورزش و رژیم غذایی سالم است. کاهش وزن حتی قبل از رسیدن شما به  وزن مطلوب  و حتی با 5-7 درصد کاهش وزن می تواند در تخفیف هر یک از جنبه های سندرم متابولیک موثر باشد.

_ترک استعمال سیگار و دخانیات:استعمال سیگار، به خودی خود ریسک فاکتوری برای سندرم متابولیک نیست. ولی سیگارکشیدن  به میزان زیادی خطرات عوارض قلبی-عروقی را تشدید می کند.  علاوه بر آن که سیگار باعث افزایش مقاومت به انسولین می گردد.


 

نظرات بسته شده است.