افزایش وزن و افزایش فشارخون در دانشجویان

چاقی بعنوان علل زمینه ای بسیاری از بیماری ها و مشکلات شناخته شده است، به طوریکه آن را مادر خیلی از بیماری ها می دانند. یکی از عوارض چاقی و اضافه وزن، پرفشاری خون می باشد. مطالعات جدید نشان داده اند حتی مقدار اندکی اضافه وزن هم می‌تواند موجب بالا رفتن فشار خون شود.
این مطالعه به منظور بررسی ارتباط افزایش وزن اندک و فشار خون بر روی دانشجویان دانشگاه ایلینوی در سال 2012 انجام شده است. اطلاعات این مطالعه از حدود 800 دانشجوی 18 تا 20 ساله که برای ثبت نام در دانشگاه مراجعه نمودند، جمع آوری شد. تغییرات در وزن بدن و BMI به مدت بیش از یک سال ارزیابی شد و شرکت کننده ها از لحاظ تغییر در فشار خون و سطح قند خون بررسی شدند.
نتایج این مطالعه نشان داد، تغییرات وزنی طی یک سال با افزایش فشار خون هم در زنان و هم در مردان در ارتباط بوده و این تغییرات در زنان بسیار معنادارتر از مردان بود. در ابتدای مطالعه، 32 در صد از افراد دچار افزایش وزن و یا چاقی بودند. متوسط افزایش وزن 0.8 کیلو گرم در طی یک سال بود. نتایج حاکی از آن بود که افزایش وزن در طی یک سال با افزایش فشارخون سیستولیک و دیاستولیک همراه می باشد.  در این مطالعه حتی افزایش وزن به میزان 5% در خانمها برای بالا بردن فشار خون کافی بود. خبر خوب اینکه عکس این رابطه نیز وجود داشت به این معنا که دخترانی که 5% از وزن بدنشان را طی یک سال کاهش دهند به کاهش فشار خون خود کمک خواهند کرد.
متاسفانه برنامه های خیلی کمی برای آگاه کردن این رده سنی از مشکلات سلامتی ناشی از افزایش وزن حتی اندک و تشویق آنها به تغییر در سبک زندگی شان وجود دارد. پژهوهشگران تاکید می نمایند که فعالیت بدنی نیز بسیار مهم است در حالی که بسیاری از جوانان میزان توصیه شده 30 دقیقه تا 1 ساعت فعالیت بدنی در روز را انجام نمی دهند.
نکته عملی: جوانان نباید افزایش وزن حتی کم در سال را نادیده بگیرند، چرا که بی اهمیت دانستن این امر در نهایت جوانان را در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و افزایش فشارخون قرار می‌دهد.

منبع:

F.C.D. Andrade, et al.. Public Health, 2012; 126 (6)

نظرات بسته شده است.